KBC zvažuje prodeje v Polsku

24.3.2011 10:47   |  

Poté, co belgická KBC Group na poslední chvíli odvolala vstup své české dcery ČSOB na burzu, začalo se spekulovat o tom, že skupina také prodá svá aktiva v Polsku. Podle polského ekonomického listu Parkiet by se prodeje mohly týkat 80procentního podílu KBC v Kredyt Bank, jehož hodnota se odhaduje na 3,7 miliardy zlotých (zhruba 23 miliard korun).

Pokud by měla být prodána i pojišťovna Warta, transakce by vynesla minimálně pět miliard zlotých. Belgická společnost, jež byla v době finanční krize vzata pod ochranná křídla vlády v Bruselu, se v roce 2009 dohodla s Evropskou komisí na restrukturalizačním plánu. Sanace měla být financována prodejem čtyřiceti procent akcií největší české banky na pražské burze.

Podle Lidových novin, které před časem informovaly o zrušení již kompletně připravené emise akcií ČSOB, Belgičané chtěli transakcí získat minimálně čtyřicet miliard korun. Podle Parkietu by hodnota balíku akcií mohla dokonce přesáhnout šedesát miliard korun – což je dvojnásobek odhadované hodnoty polských společností Kredyt Bank a Warta.

Belgičané podle Parkietu nyní sondují možnosti prodeje obou svých polských dcer. Než se však rozhodnou, mohou znovu zkusit prodat banku KB Luxembourg. KBC se chtěla tohoto peněžního domu už jednou zbavit za 1,35 miliardy eur, proti se však postavil regulátor trhu.
KBC změny ve své vlastnické struktuře nekomentuje.

Belgická KBC Group v Polsku

Kredyt Bank

Skupina KBC vstoupila do polského bankovního domu v roce 1996. Po emisi akcií se v roce 2001 stala jeho majoritním akcionářem. V současné době drží osmdesát procent akcií Kredyt Bank.

TUiR Warta

Většinu v pojišťovací společnosti založené v roce 1920 drží KBC Group od roku 2003.
O tři roky později se stala jediným vlastníkem pojišťovny Warta.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web