Kde se žije „nejlevněji“?

9.5.2011 8:43   |  

Všechny členské země OECD jsou ekonomicky vyspělé, přesto jsou mezi nimi značné rozdíly ve výši mezd, ale také v úrovni cenové hladiny. V Dánsku jsou sice jedny z nejvyšších mezd na světě, současně jsou tam vysoké daně a zboží a služby jsou drahé. Při zohlednění těchto faktorů jsou na tom lépe občané hned několika zemí.

Nejlépe se za průměrnou mzdu žije a nakupuje v Lucembursku, Velké Británii, Nizozemsku, Norsku, Německu a Švýcarsku. V západní Evropě jsou v průměru ceny zboží a služeb vyšší než ve východní Evropě a zdanění práce je o něco nižší, proto je rozdíl v životní úrovni nižší, než by se mohlo zdát pouze při samotném porovnání hrubých mezd.

Česko – žijeme si lépe

Občané některých východoevropských regionů se začínají mít lépe než lidé v „chudších regionech“ západní Evropy. Prim přitom hraje Praha, následuje Bratislava. Růst reálné mzdy v Česku v posledních letech patřil mezi nejvyšší ze zemí OECD.

Všichni však nevydělávají stejně. Nejrychleji rostou příjmy dobře finančně ohodnocených občanů. Průměrná mzda je tak pro dvě třetiny Čechů nedosažitelná. Příjmové nůžky se v České republice rok od roku více rozevírají.

Více kratších dovolených

Rozdíl v životní úrovni mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD se v posledních letech snižuje. Především ve východní Evropě ceny zboží a služeb rostou. Výdaje na bydlení a energie tvoří hlavní výdajovou položku ve většině zemí.

Za dovolenou nejvíce utrácí Němci, Britové a Francouzi. Nejraději tráví Evropané dovolenou ve Španělsku, Itálii a Francii. Pobyty v zahraničí se všeobecně zkracují. Evropané v posledních letech upřednostňují více kratších dovolených během roku. Preferují se kratší dovolené do osmi noclehů, za to vícekrát za rok.

Různě drahý alkohol

Poměrně malé cenové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD jsou u oblečení, elektroniky, základních potravin či spotřebního zboží.

Naproti tomu velké rozdíly v cenách jsou u služeb, ubytování či alkoholu. Do cen alkoholu se výrazně promítají spotřební daně. Ve Skandinávii je tak alkohol více než dvojnásobně drahý, než je průměr zemí OECD.

V Česku je na alkoholické nápoje, mimo pivo a víno, uvalena spotřební daň dle objemu čistého lihu v daném nápoji. Spotřební daň činí 28 500 korun (1167 eur) za hektolitr etanolu. Například ve Švédsku je spotřební daň 4921, Finsku 3940, Irsku 3113, VB 2743 a Dánsku 2012 eur. Naopak nejnižší spotřební daň je v Bulharsku (563 eur), Kypru (598 eur) a Rumunsku (750 eur).

Cenový ráj v Koreji

» K posouzení cenové úrovně v členských zemích OECD se, stejně jako při měření inflace, porovnávají stovky položek. Nejlevněji je v Koreji a Chile, kde ceny dosahují v průměru 64 procent průměrných cen za OECD.

» Dalšími zeměmi, kde se dobře nakupuje, jsou: Mexiko (65 procent), Turecko (68), Maďarsko (72), Slovensko (73), Polsko (74), Estonsko a Česko (78).

» Země, kde je cenová hladina pod průměrem OECD, jsou ještě: Slovinsko (89 procent), Portugalsko (91), Izrael (91), USA (92) a Řecko (99).

» Nadprůměrné ceny zboží a služeb jsou v těchto zemích: Nový Zéland (101 procent), Španělsko (103), Japonsko (104), Kanada (106), Velká Británie (112), Itálie (113), Austrálie (115), Německo (116), Nizozemsko (119), Rakousko (121), Belgie (123), Francie (124) a Lucembursko (128).

» Nejvyšší ceny zboží a služeb v absolutním vyjádření jsou v Dánsku (151 procent), Norsku (149), Švýcarsku (140), Irsku (133), Finsku, Švédsku (130) a na Islandu (131).

Autor: Petr Gola, FinExpert.cz

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web