Kdepak pojišťovny. PPF v Rusku dobývá maloobchod

2.5.2011 7:55   |  

Když finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera před více než třemi lety vytvořila holding s italskou pojišťovnou Generali, zdálo se, že budoucnost českého finančního giganta na klíčovém ruském trhu se rýsuje především v pojišťovnictví. Obrázek z letošního jara vypadá úplně jinak – ambice PPF v Rusku jsou stále obrovské, značných rozměrů dosáhl i její současný byznys.

Ale bez Generali a v jiných odvětvích – retailovém i korporátním bankovnictví, maloobchodu a těžbě drahých kovů. Hodnota aktiv PPF činí více než sedm miliard dolarů a podle plánu se má do čtyř let nejméně zdvojnásobit.

Chceme další řetězec

Klíčové je pro PPF propojení maloobchodu se splátkovým prodejem, které zajišťuje nejdrahocennější Kellnerův poklad v Rusku – banka Home Credit & Finance Bank (HCFB). „Retailu rozumíme nejvíce,“ říká spolumajitel PPF Jiří Šmejc, který je po Kellnerovi jejím druhým největším akcionářem a osobně řídí operace v Rusku. A to je pro PPF největším trhem vůbec. Hodnota HCFB se podle odhadů pohybuje někde mezi třemi a čtyřmi miliardami dolarů.

A jaké jsou hlavní plány dalších akvizic pro nejbližší období? Šmejc potvrzuje, že PPF chystá nákup dalšího maloobchodního řetězce. Již nyní ovládá obchody s domácími spotřebiči a elektronikou Eldorado. To patří mezi dva největší hráče na ruském trhu, a má dokonce namířeno do první evropské pětky. Někdejší majitel Eldorada Igor Jakovlev před časem povolal české finančníky, aby mu pomohli se záchranou podniku. PPF tak učinila a za 300 milionů dolarů získala 50 procent a jednu akcii navrch. Po zásadní restrukturalizaci řetězce je dnes hodnota tohoto podílu dvojnásobná. Původní dohoda ale údajně byla, že Kellnerova skupina ovládne Eldorado celé. Proslýchá se, že Jakovlev se k prodeji druhé poloviny řetězce nemá. Jiří Šmejc podobné obavy zmírňuje: „Vedeme rozhovory, je to řešitelné.“
Na druhé straně Šmejc připouští, že nákup dalšího maloobchodního řetězce nebude jednoduchý. Ochota prodávat je po krizi menší. Podle dalších zdrojů je otázkou i to, co by další akvizici PPF v tomto odvětví řekl antimonopolní úřad.

Těžkopádná Generali

Ani v pojišťovnictví ještě nemusí být všem dnům konec. Podmínkou je shoda s Generali na potenciální akvizici. Dosavadní pokusy o nákup pojišťovny ale selhaly. Také proto z Itálie zaznívaly výtky vůči partnerství s Kellnerem. Jiří Šmejc nabízí jiný pohled na věc: „Na všem, co jsme kdy společně dělali, Generali vydělala.“ Zároveň ale dodává, že rozdíl je v apetitu jít do rizika a schopnosti rychle se rozhodnout. U velké korporace typu Generali to bývá složitější. „My už jsme také relativně velká skupina, jsme ale flexibilní a rozhodujeme se rychle,“ dodává.

Soustem pro Generali PPF Holding se měla stát i velká pojišťovna Ingosstrach. Tam drží menšinový podíl finanční společnost PPF Investments. Ta sice není součástí skupiny PPF, ale investuje formou private equity Kellnerovy peníze.

Podíl v Ingosstrachu má hodnotu v řádu minimálně stamilionů dolarů, která navzdory dohadům o tunelování pojišťovny většinovými majiteli spíše roste. Ale už tradiční válka mezi Kellnerem a ruským oligarchou Olegem Děripaskou o vliv v pojišťovně znamená také to, že podíl není možné dále zhodnotit – ať už jeho prodejem, nebo dokoupením zbylého podílu Ingosstrachu pro potřebu italsko-českých záměrů.

Společně s oligarchy

O to více se PPF snaží dokázat, že se opírá o spojenectví s dalšími ruskými partnery. Společně s podnikateli Alexandrem Nesisem a Alexandrem Mamutem nyní Kellner podniká v těžbě zlata, stříbra a drží pětinový podíl ve firmě Polymetal. Společným úsilím také dovedli na burzu další z velké čtyřky aktiv PPF – banku Nomos. Jiří Šmejc se nijak netají tím, že pro byznys hledá další ruské partnery. Třeba v HCFB si PPF chce udržet manažerskou kontrolu, ale už jednala o prodeji podílu se státními bankami Sberbank i VTB. Že by byl další partner PPF ze státem vlastněného podniku? „Mělo by to své výhody i nevýhody,“ připouští nejednoznačně Šmejc.

Banky nejsou jen státní, vzkázali Kellner s Nesisem

Ruské bankovnictví, to jsou především státní obři Sberbank a VTB. V posledních několika týdnech se ale na finančních trzích přepisovaly dějiny. Vůbec poprvé vstoupila na londýnskou burzu soukromá ruská banka. V době, která není emisím ruských firem vůbec nakloněna, vyrazila do londýnského ringu banka Nomos, za níž stojí česko–ruský tandem dvou spřízněných podnikatelů Petra Kellnera a Alexandra Nesise. A ukázalo se, že zahraniční investoři měli zájem. Poptávka po nových cenných papírech třikrát převýšila nabídku a Nomos získal tržní ohodnocení 3,2 miliardy dolarů.

Banka se ovšem prodírá mezi své podstatně větší konkurenty už delší dobu. „Stali jsme se konsolidátorem trhu,“ říká prezident banky Dmitrij Sokolov, který připomíná dřívější akvizice včetně té poslední – koupě většinového podílu v Chanty-Mansijské bance. A skoro identická slova používá muž číslo dvě v PPF Jiří Šmejc, když vysvětluje, proč si česká finanční skupina hodlá udržet svůj více než čtvrtinový podíl v Nomosu. Navíc je dost velkou bankou na to, aby skupině PPF pomohla s financováním v klíčových chvílích, kdy se vrhá po nových příležitostech na ruském trhu. Tedy slovy Jiřího Šmejce v takových těch „dobrodružstvích“, které PPF zažila na přelomu 2008 a 2009, kdy poskytla finance krachujícímu maloobchodnímu řetězci Eldorado a zastavila jeho cestu do propasti.

Kromě dobrých finančních výsledků považuje Dmitrij Sokolov za důležité pro lákání investorů i to, že banka má jasné strategické akcionáře. Sám je jedním z nich, protože patří ke skupině ruských podnikatelů IST, v níž je nejvýraznější postavou Nesis. IST měl před emisí v Nomosu mírně nadpoloviční podíl, který nyní klesne těsně pod padesát procent. Vše je ovšem v rukou onoho tandemu IST – PPF. „Během krize PPF a IST pomohly bance šesti sty miliony dolarů,“ zdůrazňuje Sokolov.

Na scénu se ostatně před emisí vrátil další Kellnerův spojenec z Ruska – Alexandr Mamut. Pomohl s propagací emise akcií (v Moskvě) a globálních depozitních certifikátů (v Londýně), když ohlásil, že se sám chystá k nákupu tří až čtyř procent banky. Kellner Mamuta dobře zná, právě od něj získala PPF Investments menšinový podíl v pojišťovně Ingosstrach.

Moskva
Od našeho zvláštního zpravodaje

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web