Kdysi nejbohatší muž Jižní Ameriky nezvládá splácet ani úroky půjček

Ještě loni jej časopis Forbes označil za sedmého nejbohatšího muže světa, dnes se topí v dluzích. Za uplynulých 15 měsíců ztratil Brazilec Eike Batista většinu svého majetku a dluhy jeho ropného koncernu OGX dosáhly 3,6 miliardy dolarů. Firma už nemá dost hotovosti ani na splácení úroků.

Eike Batista
30.9.2013 16:15   |  

OGX musí nejpozději v úterý složit další splátku úroku svých dluhů, podle zdrojů deníku Wall Street Journal ale místo toho vyhlásí platební neschopnost. Půjde tak o největší insolvenci v jihoamerických dějinách, dosavadní rekord držela argentinská banka Banco de Galicia y Buenos Aires, která skončila v insolvenci v roce 2002 s dluhy ve výši 1,9 miliardy dolarů.

OGX si už na pomoc s oddlužením najala poradenské společnosti. Ty se budou muset vypořádat s půjčkou ve výši 1,06 miliardy dolarů splatnou do roku 2022 a dluhopisy za 2,6 miliardy dolarů, které musí firma splatit o dva roky dříve.

Podle smlouvy s věřiteli má nyní OGX 30 dní na to, aby dlužný úrok zaplatila. Firma chce během této doby vyjednat s věřiteli dohodu o oddlužení. Největší věřitelé přesto už počítají s insolvencí. Akcie OGX se od začátku roku propadly o více než 90 procent na 0,25 brazilského reálu, jen za dnešek přišly o více než 19 procent.

Batista přivedl OGX v roce 2007na burzu, uvedení akcií mu vyneslo 4,1 miliardy dolarů. Pád Batistova impéria začal poté, co OGX loni nedosáhla předpokládaného objemu těžby ropy. Krátce předtím firma oznámila, že těžba z většiny jejích dosud neotevřených ložisek je ekonomicky neudržitelná, a zastavila jejich další průzkum.


Čtěte také:

Forbes: nejbohatší je stále Carlos Slim Helú

Smolař týdne - nejbohatší muž světa přišel o osm miliard dolarů

Těžba ropy z břidlic sníží zisky OPEC

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web