Když je motivace důležitější než čísla

17.9.2010 6:33   |  

Čistá matematika, kterou používáme při finančním plánování a rozhodování, vždy nevyhrává. To je zkušenost, kterou získal například Dave Ramsey, americký autor a finanční konzultant, který v Česku zatím není příliš známý, ale jeho myšlenky a zkušenosti mohou být do budoucna v mnohém zajímavé i pro náš trh.

Dave, který dříve dal jen na „čísla a fakta,“ dnes upozorňuje na to, že úspěch v oblasti osobních financí je z 80 procent záležitostí chování a pouze z 20 procent znalostí, know-how a čísel. Z jeho knih a seminářů jsme vybrali devět tipů a rad, které vám mohou pomoci při nakládání s vašimi osobními financemi.

1. Když se chcete zbavit dluhů, seřaďte si je od těch nejmenších a v tomto pořadí je také splácejte. Splacení malého dluhu pro vás bude znamenat povzbuzení a podporu. Jeden problém si totiž můžete odškrtnout a to vás vnitřně posílí. Když byste dluhy spláceli od největšího, můžete mít pocit, že se vám to nikdy nepovede. Bude to trvat příliš dlouho. A vy nakonec nesplatíte nic, protože vám dojde energie.

2. Pokud máte již příliš velké dluhy na kreditních kartách, kontokorentu a spotřebitelských úvěrech, musíte se do splácení skutečně opřít. Pokud ke snížení dluhů nepřistoupíte energicky, nemusí se vám splácení vůbec povést. Začnete dělat další práci a pracujte po přechodnou dobu klidně 80 hodin týdně, prodejte věci, které doma nepotřebujete (kolikpak jich asi ve sklepě, garáži nebo i jenom v obýváku máte?), udělejte vše proto, abyste dluhy snížili v co nejkratší možné době. Pokud to neuděláte, vaše psychika se stane vaším nepřítelem. Namísto abyste běželi vaším tempem sprint, poběžíte maraton. A ten zvládne uběhnout jen málokdo (i když běží pomalu).

3. Konsolidace dluhů (i když číselně na první pohled vychází) je asi tak účinná, jako malá náplast na tepenné krvácení. Na chvilku můžete mít pocit, že jste problém vyřešili. Ale vyřešili jste pouze na krátkou dobu důsledek, ne skutečný problém. Tím je totiž vaše chování. Pokud ho nezměníte a nezačnete utrácet méně, než si vyděláváte, vaše dluhová past se bude stále prohlubovat. Z amerických statistik vyplývá, že celkem 78 procent osob, které konsolidovaly dluhy, se znovu dostalo do dluhové pasti.

4. Pokud máte problém se změnou vašeho nákupního chování, uvědomte si, že vaší základní zodpovědností je uživit rodinu, a ne se činit „šťastnějšími“ díky nákupům dalších zbytečností. Nákupy nad pět tisíc korun vždy nejprve proberte s vaším životním partnerem nebo o nich alespoň 48 hodin přemýšlejte.

5. Neplaťte kartou, ale hotovostí. I větší nákupy. Platba hotovostí totiž více „bolí.“ Podle studie společnosti Dun & Bradstreet tak ušetříte 12 až 18 procent částek za vaše nákupy. I známá společnost McDonald zjistila, že výše průměrného nákupu je sedm dolarů při platbě kartou oproti 4,5 dolaru při platbě v hotovosti. Vyzkoušejte to příště, až zamíříte do nákupního centra.

6. Když už máte pocit, že musíte kartu použít, plaťte kartou debetní, a ne kreditkou. Většině lidí se přihodí to, že se díky používání kreditní karty zadluží, i když si to nemyslí. Celkem 69 procent Američanů, kteří vyhlásili osobní bankrot, uvádí jako příčinu dluhy na kreditní kartě.

7. Pozor na karty, které vám naoko přidávají nějaký benefit. Průměrná měsíční útrata na kreditní kartě bez benefitu (míle, body a tak dále) je v USA 465 dolarů. U karet s přidanými bonusy se měsíčně utratí průměrně 890 dolarů.

8. Nepořizujte dětem platební kartu s neomezeným přístupem k vašemu účtu. Naučili byste je chovat se méně zodpovědně. Pokud tomu nevěříte, otestujte je. Zkuste jim namísto předplaceného kreditu na telefon, dát paušál bez limitu. Uvidíte, jak se vám to osvědčí.

9. Když si budete brát hypotéku, složte alespoň 20 procent z ceny nemovitosti v hotovosti a ověřte si, že na splátku nebudete dávat více než 25 procent čistého příjmu. Jinak se může stát, že splácení pro vás bude nejen finančně, ale především psychicky příliš náročné.

A poslední rada na závěr. Začněte trávit přemýšlením o vašich penězích alespoň tolik času, kolik věnujete plánování vaší dovolené nebo výběru nového auta.

Autor je ředitelem společnosti Fichtner

Autor: Vladimír Fichtner

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web