Když se vydáte na dovolenou jen s kartou

9.7.2010 8:19   |  

Se správnou platební kartou v zahraničí zaplatíte za výběry hotovosti jen pár korun. Některé banky totiž mají zvýhodněné výběry kartou z bankomatu v zahraničí. Buď se tato zvýhodnění týkají jen vybraných karet, nebo jsou zaměřena na vybrané destinace, popřípadě obojí současně. U jiných karet vás jen samotný výběr, bez ohledu na přepočet kurzu, vyjde i na několik set korun.

Mezi ty nejzajímavější platební karty z hlediska ceny za výběr ze zahraničního bankomatu zatím stále patří debetní platební karta mBank a Holiday karta od Volksbank. Při využití sítě vlastních bankomatů finančních skupin jsou rozhodně cenově zajímavé také karty UniCredit Bank, České spořitelny a ČSOB.

Zatím zdarma

Zcela bez poplatku můžete v cizině ještě stále vybírat, a to až do konce letošního července, kartou polské internetové banky mBank. Konkrétně jejich debetní kartou VISA Classic k osobnímu běžnému účtu mKonto. Tato banka, ač se donedávna holedbala nulovými či minimálními bankovními poplatky, letos v létě některé zavádí. A to se týká právě i výběru ze zahraničních bankomatů. Od 1. srpna 2010 budou mimo Česko zdarma jen výběry hotovosti nad 2500 korun. Kdo si vybere méně, zaplatí mBank 35korunový poplatek. Klienti s kartou od spořicího účtu eMAX zaplatí za výběr vždy 35 korun, držitelé kreditních karet mKreditek 49 korun, což je oproti minulosti také více. A to už pro klienty výhodné nemusí být, zvláště když má mBank ze všech tuzemských bank nejvyšší kurzovou marži.

Karta na prázdniny

Pokud někdo plánuje cestovat mimo Evropu z dosahu sítě bankomatů největších evropských finančních skupin, může být pro něj zajímavé pořídit si Holiday kartu od Volksbank. S touto kartou zaplatí za výběr z jakéhokoliv zahraničního bankomatu 29 korun. Banka navíc od července mění podmínky pro získání karty a klienti si o její vydání mohou zažádat v průběhu celého roku jen za symbolický poplatek jednu korunu měsíčně. Jedná se sice, stejně jako u mBank, o debetní kartu, tedy kartu vydávanou k běžnému osobnímu účtu, ale ani to nemusí nutně být překážkou. Stanete se klientem banky a získáte Holiday kartu automaticky v balíčku některého z vybraných osobních účtů (někdy i včetně cestovního pojištění). Za tyto osobní účty se platí klasické měsíční poplatky. Můžete si ovšem sjednat jeden bezplatný účet, který budete využívat jen při cestách v zahraničí.

Výhoda hustých sítí

Klienti největších tuzemských bank, kteří se vydají na dovolenou po Evropě, mohou využívat zvýhodněné výběry v síti bankomatů vlastní finanční skupiny. Podobně jako v uplynulých letech to platí pro klienty UniCredit Bank, ČS a ČSOB včetně Poštovní spořitelny.

UniCredit Bank se od loňského roku podařilo navíc síť bankomatů vlastní skupiny rozšířit z původních 15 tisíc na nynějších více než 19 tisíc bankomatů a zvýšila i počet zemí, kde lze vybírat z vlastního bankomatu. Klientům je k dispozici síť bankomatů v 18 zemích, která zahrnuje například zhruba 500 bankomatů v Bulharsku, 700 v Chorvatsku, 1900 bankomatů v Turecku nebo přes šest tisíc bankomatů v Itálii. Z těchto bankomatů mohou klienti s debetními kartami vybírat za stejných podmínek jako v Česku, tedy za nula až pět korun. Majitelé kreditních karet UniCredit Bank zaplatí za výběr z vlastních bankomatů skupiny 49 korun plus jedno procento z vybírané částky.

Také pro klienty České spořitelny s debetními kartami je výhodné v cizině používat bankomaty skupiny Erste Group. Za výběr z nich zaplatí stejný poplatek jako za výběr z bankomatu České spořitelny, tedy šest korun. Skupina Erste působí vedle Slovenska v Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a na Ukrajině.

Výhodnější výběr mají alespoň na Slovensku i klienti skupiny ČSOB. Pokud vybírají na Slovensku z bankomatu ČSOB, zaplatí šest korun, klienti s Maxkartou od dceřiné Poštovní spořitelny zaplatí pět korun. Ti, kdo mají od ČSOB kreditní kartu, zaplatí z vlastních bankomatů na Slovensku šest korun plus 1,5 procenta z vybírané částky. Oproti jiným držitelům kreditních karet se ale i na výběr z bankomatů vztahuje bezúročné období.

Dražší varianty

Pokud jste držitelé platebních karet jiných bank, připravte se na podstatně vyšší částky, které vám banka za výběr z bankomatu v zahraničí naúčtuje. Tyto poplatky se pohybují zhruba od 60 do 100 korun plus určité procento z vybírané částky. Například v AXA Bank vás výběr přijde na jedno procento z vybírané částky, minimálně však 59 korun. S LBBW Bank kartami zaplatíte minimálně 80 korun plus 2,5 procenta, v GE Money Bank to je 100 korun plus 0,5 procenta.

U karet od Raiffeisenbank činí poplatek za výběr hotovosti v zahraničí 100 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky. Podle mluvčího této banky Tomáše Kofroně se ovšem nevyplatí rozhodovat se při volbě karty pro výběr z bankomatu v cizině jen podle poplatků. Důležitý je podle něj i kurz, který se používá při přepočtu. Někdy pak takový výběr s kartou od banky s malým či nulovým poplatkem může vyjít dráže než s kartou, kde je poplatek vyšší.

Některé banky si navíc účtují až dvouprocentní přirážku za platby mimo eurozónu. Lidé by si podle Kofroně měli na dovolenou nicméně brát raději embosované karty, aby mohli platit i u obchodníků, kteří mají místo elektronických terminálů jen takzvané imprintery neboli „žehličky“. Obecně bývá platba kartou pro klienta podle bankovních expertů výhodnější než výběr hotovosti.

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Penize.cz

Autor: Věra Tůmová

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web