Kellner a Komárek varují Sazku: Buď my, anebo konkurz

24.5.2011 18:10   |  

aktualizováno Pokud akcionáři Sazky nepřistoupí na podmínky, které si klade PPF a KKCG, čeká ji nejspíše konkurz. Obě skupiny totiž dnes zaslaly akcionářům Sazky dopis, ve kterém naposledy nastiňují možnosti, za kterých jsou ochotni sázkovou kancelář restrukturalizovat. Hlavním z pěti požadavků je ovšem odstoupení Aleše Hušáka a jmenování nového generálního ředitele právě z řad těchto gigantů. Jedním ze tří společně navrhovaných kandidátů je i manažer PPF Kamil Ziegler.

Akcionáři tak mají necelé dva dny, aby rozhodli o osudu Sazky. „Pokud současné představenstvo na výzvu neodpoví do zítřejšího večera, nebo odpoví záporně, budeme na čtvrteční schůzi věřitelů prosazovat způsob řešení úpadku společnosti konkursem“, řekl Ziegler a dodal, že i v tomto případě zájem obou skupin o Sazku trvá. Dál by tak prý záleželo na konkursním správci a jeho konkrétních krocích.

PPF a KKCG požadují za nabídku reorganizace Sazky kromě Hušákova odchodu také 80procentní podíl ve společnosti, zvýšení počtu členů v představenstvu o tři zástupce z obou skupin, z nichž by jeden měl být zvolen jeho předsedou, a jmenování nového generálního ředitele - opět pouze z těchto tří nově příchozích členů. Může se tak stát, že oba tyto posty bude zastávat stejná osoba. Pokud akcionáři na dopis kývnou, je možné odstartovat proces restrukturalizace do čtrnácti dnů. Plán PPF a KKCG počítá s poskytnutím úvěrového financování, navýšením kapitálu a se započetím vyrovnávání závazků vůči občanům i státu.

Hušák: Kellner s Komárkem chtějí Sazku ukrást

Šéf Sazky Aleš Hušák v reakci na dopis uvedl, že konkurz považuje za nejhorší scénář. „Konkurz je úplně nejhorší řešení, které nechceme. Je mně smutno z toho, že jsem nucen prohlásit, že Kelner s Komárkem chtějí Sazku jednoduše ukrást. Zároveň ale musím konstatovat, že my jsme na tuto variantu boje samozřejmě připraveni,“ uvedl.

Předseda majoritního akcionáře Sazky ČSTV Pavel Kořan nabídku také vnímá jako ultimátum, která jsou pro něj obecně nepřijatelná. Podle svých slov si je však také vědom toho, že konkurz není dobré řešení.

Negativně se k nabídce staví i skupina Penta, která nabídla Sazce pomoc a jejíž dceřiná společnost Fortuna zároveň připravuje konkurenční projekt číselné loterie. „Tento krok necelé dva dny před schůzí věřitelů potvrzuje, že PPF a KKCG nechtějí záchranu Sazky, ale její konkurz. PPF a KKCG svou pozici získaly spekulativním nákupem pohledávek s cílem nepřátelsky Sazku ovládnout. Tuto strategii potvrzují tím, že na Sazku podaly insolvenční návrh, následně zabránily záchraně Sazky před úpadkem a dnes jí vyhrožují konkurzem,“ řekl mluvčí Penty Martin Danko. Penta odmítá konkurz Sazky a jako jeden z věřitelů podporuje dlužnickou reorganizaci. Zástupci minoritních akcionářů by nabídku přijali.


Dále čtěte: Sazka se dnes odvolala proti pozastavení loterijní licence


Pokud se tedy akcionáři nakonec shodnou na tom, že nepošlou Sazku do konkurzu, zbyde jim ve společnosti 20procentní podíl. Na oplátku mají ale jistotu minimálně 200 milionového příspěvku na sportovní aktivity Sazky. Konkrétní výše by pak podle Cieglera závisela na výdělcích společnosti. „V dopise uvádíme slovo minimálně, takže svazy mohou mít naprostou jistotu, že to nikdy nebude méně“, doplnil.

Sazka za sebou má pohledávky za více než 41 miliard

Sazka, která dnes podala rozklad proti rozhodnutí ministerstva financí pozastavit loterijní licenci, je od 29. března v úpadku. Městský soud v Praze eviduje přes 2000 věřitelů, ti se hlásí zhruba o 41,1 miliardy korun. Insolvenční správce Sazky Josef Cupka pohledávky už ale rozdělil na sporné a nesporné, přičemž jako nesporné uznal pohledávky za 15,1 miliardy korun, naopak popřel pohledávky za 17,2 miliardy korun. Dalších 9,273 miliardy korun bylo „ve výzvách“, kdy je dotyční museli doplnit.


Dále čtěte: Soud odmítl pohledávku sdružení Zelený ostrov


Jednou z těch, kterými se tedy soud nebude zabývat byla i osmimiliardová pohledávka sdružení Zelený ostrov. Soud vyzval sdružení k jejímu doplnění kvůli nesrovnalosti v podpisech. Podle vyjádření oprávněného jednatele Zeleného ostrova Jiřího Duška, však sdružení přihlášku neposlalo. Šlo prý pouze o přihlášku fyzických osob.

Autor: Kristina Blümelová

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web