Kellner má prý podíl v Ingosstrachu prodat do konce dubna

20.4.2012 9:49   |  

Podíl českého finančníka Petra Kellnera v ruské pojišťovně Ingosstrach může být prý prodán do konce dubna, tvrdí dnes ruské listy Kommersant a Vedomosti. Mezitím však pokračuje vleklý souboj českých menšinových akcionářů s většinovým vlastníkem pojišťovny, holdingem Bazel miliardáře Olega Děripasky.

Šéf druhé největší ruské banky VTB Andrej Kostin podle tisku tvrdí, že jednání s Kellnerovou skupinou PPF o odkoupení podílu v pojišťovně mohou být uzavřena do konce měsíce, avšak „řeč spíše jde o polovině balíku akcií zahraničních akcionářů“.

Tedy VTB by mohla odkoupit polovinu z 38,5 procenta akcií Ingosstrachu v držení fondu PPF Investments (PPFI). A italská pojišťovna Generali, která jako Kellnerův partner disponuje druhou polovinou menšinového balíku, by v Ingosstrachu zůstala.


Čtěte také:

Kellner uspěl v bitvě s Děripaskou

Ještě není nic hotové, říká Kellner o případném podílu v SPP


Generali se loni stala jedním z kotevních investorů při emisi akcií VTB, obě společnosti už tehdy také jednaly o společném podnikání v ruském pojišťovnictví, připomněly Vedomosti. Kommersant zase upozornil, že Kellner o ochotě prodat svůj balík v Ingosstrachu právě VTB hovořil v rozhovoru pro deník Dnes. PPF, Generali a Ingosstrach se zdržely komentáře.

Za „předprodejní rošádu“ Kommersant označil dění v představenstvu Ingosstrachu, které namísto dříve připraveného dokumentu schválilo na popud ředitele Bazelu zcela nový seznam kandidátů do nového představenstva, a to už bez zástupců PPFI, prý právě se zřetelem na chystaný prodej podílu menšinových akcionářů v pojišťovně.

„I při předpokladu, že se transakce s VTB uskuteční, je chování Bazelu nevysvětlitelné,“ prohlásil právní zástupce PPFI Julij Taj, podle kterého budou menšinoví akcionáři hájit svá práva u soudu.

„PPFI nejenže nepřináší žádný užitek Ingosstrachu, ale ustavičně se soudí s firmou, a odvádí ji tak od hlavní činnosti,“ uvedl naopak nejmenovaný zdroj blízký k většinovému vlastníku.

Z dosavadních osmi členů představenstva tři zastupují PPFI. Nové představenstvo mají akcionáři potvrdit 10. května. Před pěti lety prodal někdejší Děripaskův partner Alexandr Mamut svých téměř 40 procent v Ingosstrachu za odhadovaných 700-750 milionů dolarů skupině PPFI. Od té doby vede Děripaska s novými investory vleklou válku. PPFI spravuje podíl v Ingosstrachu prostřednictvím fondu PPF Beta, jehož investory jsou podle Vedomostí Kellner a Generali.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Stát připravuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Veselí nad Moravou, Bojkovic a Luhačovic. Cestování vlakem tak bude rychlejší a pro… více

Mobilní web