Kellner si v Generali vyslechl dobré zprávy

26.4.2010 7:26   |  

Třetí největší pojišťovna v Evropě, italská Generali, vstoupila do nové epochy. Francouze Antoina Bernheima střídá po dlouhých letech ve vedení italský investiční bankéř Cesare Geronzi.

S novým šéfem představenstva přichází i změna řízení pojišťovacího gigantu, v němž patří k významným akcionářům skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Po sobotní valné hromadě v severoitalském Terstu získali silný hlas v managementu privátní akcionáři. Ti dosud žili ve stínu italské Mediobanky, která vlastní největší balík akcií.

Kellner se přitom o víkendu poprvé po třech letech, kdy se stal členem představenstva Generali, valné hromady osobně zúčastnil. V někdejších docích italského Terstu si spolu s dalšími akcionáři vyslechl dobré zprávy: „Předepsané pojistné letos v prvním čtvrtletí vzrostlo o 16 procent,“ oznámil generální ředitel Giovanni Perissinotto. Loni dosáhl čistý zisk pojišťovny, která ovládá i Českou pojišťovnu, 1,3 miliardy eur, což znamená meziroční růst o 52 procent.

Valná hromada odhlasovala dividendu 0,35 eura. Kellnerova PPF, která nyní vlastní dvouprocentní podíl Generali, získá v přepočtu 280 milionů korun.

Pojišťovnu Generali vede po letech Ital

Dlouhých dvanáct let zněla v nejvyšším vedení italské pojišťovny Generali francouzština. Po sobotní valné hromadě akcionářů se uzavřela jedna epocha. Pětaosmdesátiletého francouzského finančníka Antoina Bernheima střídá v nejvyšší funkci o deset let mladší Cesare Geronzi. „O pojišťovnictví nevím nic, ale budu se učit. Neznám dobře ani prostředí Generali. V pondělí budu mít v Terstu svůj první školní den,“ prohlásil s italskou bezprostředností.

Geronzi přichází z Mediobanky, která je s 13 procenty největším akcionářem Generali. Přesto čerstvá volba neznamená posílení pozice italské investiční banky. Hlavním překvapením totiž bylo vytvoření funkce třetího místopředsedy představenstva. Stal se jím Francesco Caltagirone, který má dvě procenta akcií Generali. Tedy stejně jako finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Mediobance tak ve vedení Generali vzniká protiváha tvořená privátními akcionáři, kteří dohromady drží kolem deseti procent akcií. „Generali nemůže vypadat jako filiálka Mediobanky,“ zdůraznil jediný Francouz v nejvyšším vedení Vincent Bolloré. Na rozdíl od svého předchůdce nemá Geronzi výkonné pravomoce. Zatímco některá italská média hovoří o anglosaském stylu řízení, podle jiných vzniká ve firemní struktuře jednoduše chaos.

Každopádně nové vedení přebírá pojišťovnu v dobré kondici. Loni jí stoupl čistý zisk meziročně o 52 procent na 1,3 miliardy eur. „Silně nám pomohlo zotavení v druhé polovině roku. Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostlo předepsané pojistné o dvacet procent a provozní zisk stoupl v meziročním srovnání o 83 procent,“ uvádí se ve výroční zprávě.

Pozitivních výsledků dosáhla firma díky obezřetnému přístupu k rizikům. „Musíme rozlišovat, co je příležitost a co už znamená výstřelek,“ uvedl Geronzi. Přesto se Generali nevyhnula propadu na východních trzích, zejména v Rusku. „Musíme analyzovat dopady krize jednotlivě v každé zemi. Sledujeme dlouhodobé cíle, a tak nemáme v úmyslu odnikud utíkat,“ zdůraznil člen představenstva Sergio Balbinot. I když jmenovitě zdůraznil význam zemí, jako jsou Česko a Maďarsko, v ohnisku zájmu nyní převažují asijské trhy. Generali loni vstoupila do Vietnamu a výrazně posiluje v Číně, kde má i plány v oblasti penzijních fondů.

Kellner prvně mezi akcionáři

Poprvé od svého jmenování členem představenstva Generali v roce 2007 se aktuálně 89. nejbohatší člověk planety osobně zúčastnil valné hromady pojišťovny v někdejších docích italského Terstu. Petr Kellner proklouzl mezi akcionáře nenápadně až kolem poledne. Po tři roky tady na něho novináři čekali marně. Letos se v černých brýlích letmo mihnul před objektivy alespoň při odchodu z budovy. Podle čerstvé výroční zprávy si Kellner, který v Generali vlastní dvouprocentní podíl, v představenstvu firmy loni vydělal pro něj symbolických 119 tisíc eur, což je zhruba o šest tisíc eur méně než v roce 2008.

Terst
Od naší zpravodajky


Čtěte také:Kellner chce zvýšit podíl v italské Generali až na dvě procenta

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web