Kellner uspěl v bitvě s Děripaskou

Ruský podnikatel Oleg Děripaska sice ovládá pojišťovnu Ingosstrach tvrdou rukou, jeho soupeři a nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi se přesto rýsuje šance, že se jako minoritní akcionář postupně domůže svých práv.

Petr Kellner
16.2.2012 6:58   |  

Moskevský arbitrážní soud totiž potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle něhož má Kellnerova PPF Investments (PPFI) získat přístup ke sporným dohodám Ingosstrachu se spřízněnými firmami – vesměs napojenými právě na majoritního akcionáře Děripasku. Vedení Ingosstrachu se přitom snaží PPFI – tedy spolumajitele s podílem 38,5 procenta – nepřipustit ani k řízení pojišťovny, ani k citlivým informacím.

„Je to sice dílčí, ale významný úspěch. Soud potvrdil, že jako minoritní akcionáři máme mít přístup k dokumentům, jež se projednávají na valných hromadách,“ uvedl mluvčí PPFI Jan Piskáček.


O Kellnerových plánech v holdingu s italskou pojišťovnou Generali čtěte zde: Kellner opustí Generali nejdříve za dva roky


Nepřehledné transakce v objemu desítek či dokonce stovek miliard rublů si nechával Děripaska schvalovat právě na valných hromadách Ingosstrachu. Pojišťovna může díky těmto rozhodnutím uzavírat dohody s dalšími společnostmi Děripaskova impéria v oblasti pojištění, úvěrování či obchodu. PPFI si proto stěžovala, že vůbec není jasné, kde vlastně peníze z Ingosstrachu nakonec skončí.

Jak potvrdil Jan Piskáček, jde nyní vlastně o dva paralelní spory, kvůli nimž se PPFI na ruské soudy obrací: „Usilujeme nejenom o přístup k informacím o těchto transakcích, ale zároveň upozorňujeme, že při jejich schvalování byl porušen zákon.“ Zainteresovaní většinoví akcionáři, napojení na Děripaskovo impérium a jeho společnost Bazel, by totiž podle PPFI takové transakce vůbec schvalovat neměli. Vedení Ingosstrachu však přímou vazbu mezi většinovým akcionářem pojišťovny a Bazelem u soudů popíralo.

Kellnerův podíl je v Ingosstrachu fakticky „uvězněn“, Děripaskovi lidé blokují přístup PPFI k jakémukoliv podílu na rozhodování. Veškeré snahy buď ruskému oligarchovi a zároveň jednomu z nejbohatších Rusů prodat minoritní podíl, nebo od něj naopak odkoupit majoritu v pojišťovně, ztroskotaly. Děripaska považuje PPFI za vetřelce, který mu přišel dělat problémy, a napětí mezi oběma stranami jakoukoliv dohodu vylučovalo.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web