Kellner vydělal v Rusku další miliardy

Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB), patřící skupině PPF finančníka Petra Kellnera, loni zvýšila čistý zisk o 14 procent na rekordních 10,754 miliardy rublů (asi 6,9 miliardy Kč).

Nové foto. V nedávno vydané výroční zprávě PPF se objevila nová fotografie nejbohatšího Čecha a majoritního akcionáře PPF Petra Kellnera, který se jen zřídkakdy a nerad dává fotografovat.
5.3.2012 10:38   |  

Růst zisku banky, která v Rusku patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů se ale zpomalil. HCFB v roce 2010 dokázala meziročně téměř zdvojnásobit čistý zisk čistý zisk na 9,4 miliardy rublů (zhruba 5,8 miliardy korun podle tehdejšího kurzu). O rok dříve vydělala 5,2 miliardy rublů (tehdy skoro 3,3 miliardy korun), v roce 2008 pak 3,66 miliardy rublů (asi 2,2 miliardy korun podle tehdejšího kurzu).

Hnacím motorem loňského růstu se podle šéfa banky Ivana Svítka staly úvěry v hotovosti, jejichž podíl v úvěrovém portfoliu dosáhl 46 procent a přesáhl 55 miliard rublů. Celkem se klientská databáze zvýšila ke konci loňského roku na více než 22 milionů Rusů, z nichž 3,6 milionu je „aktivními“ klienty. Síť banky obsáhla 1273 poboček různých formátů, své úvěry nabízí také ve více než 58 tisících prodejnách. V rozšiřování sítě míní banka pokračovat i letos.


Také čtěte: Kellner uspěl v boji s Děripaskou


Podle analytiků je HCFB jedničkou na trhu spotřebitelských úvěrů s téměř čtvrtinovým podílem, v úvěrech v hotovosti zaujímá sedmou příčku s podílem 2,1 procenta trhu a stejnou pozici má i na trhu kreditních karet, kde podíl banky činí 3,7 procenta.

Banka během loňského roku půjčila zhruba 113 miliard rublů, asi o 50 procent více než v předchozím roce. Vlastní zdroje diverzifikovala téměř ztrojnásobením vkladů od spořitelů na více než 70 miliard rublů, představujících 56 procent závazků banky.

Podíl včas nesplácených úvěrů banka snížila z předloňských 6,9 procenta na 5,8 procenta. Rentabilnost aktiv převýšila devět procent a koeficient kapitálové přiměřenosti ke konci roku představoval více než 20 procent, uvedla HCFB. Banka je součástí společnosti Home Credit Group, která patří do skupiny PPF. V té ovládá většinu Kellner.

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web