Kellner vydělal v Rusku další miliardy | E15.cz

Kellner vydělal v Rusku další miliardy

Kellner vydělal v Rusku další miliardy
5. března 2012 • 10:38
Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB), patřící skupině PPF finančníka Petra Kellnera, loni zvýšila čistý zisk o 14 procent na rekordních 10,754 miliardy rublů (asi 6,9 miliardy Kč).

Růst zisku banky, která v Rusku patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů se ale zpomalil. HCFB v roce 2010 dokázala meziročně téměř zdvojnásobit čistý zisk čistý zisk na 9,4 miliardy rublů (zhruba 5,8 miliardy korun podle tehdejšího kurzu). O rok dříve vydělala 5,2 miliardy rublů (tehdy skoro 3,3 miliardy korun), v roce 2008 pak 3,66 miliardy rublů (asi 2,2 miliardy korun podle tehdejšího kurzu).

Hnacím motorem loňského růstu se podle šéfa banky Ivana Svítka staly úvěry v hotovosti, jejichž podíl v úvěrovém portfoliu dosáhl 46 procent a přesáhl 55 miliard rublů. Celkem se klientská databáze zvýšila ke konci loňského roku na více než 22 milionů Rusů, z nichž 3,6 milionu je „aktivními“ klienty. Síť banky obsáhla 1273 poboček různých formátů, své úvěry nabízí také ve více než 58 tisících prodejnách. V rozšiřování sítě míní banka pokračovat i letos.

Kellner uspěl v bitvě s Děripaskou

Podle analytiků je HCFB jedničkou na trhu spotřebitelských úvěrů s téměř čtvrtinovým podílem, v úvěrech v hotovosti zaujímá sedmou příčku s podílem 2,1 procenta trhu a stejnou pozici má i na trhu kreditních karet, kde podíl banky činí 3,7 procenta.

Banka během loňského roku půjčila zhruba 113 miliard rublů, asi o 50 procent více než v předchozím roce. Vlastní zdroje diverzifikovala téměř ztrojnásobením vkladů od spořitelů na více než 70 miliard rublů, představujících 56 procent závazků banky.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!