Kellnerova banka Nomos koupila platební systém Rapida

24.3.2011 10:54   |  

Ruská banka Nomos, v níž má téměř 30procentní podíl skupina PPF českého finančníka Petra Kellnera, koupila kontrolní balík v ruském platebním systému Rapida. Uvedl to v dnešním vydání list Vedomosti s tím, že na transakci mohou vydělat obě strany. Banka tak ani nevyčkala na dubnové uvedení svých akcií na burzu a začala s novými akvizicemi.

Banka Nomos ponechala investici bez bližšího objasnění, ale zmínila se o ní ve svých výsledcích za loňský rok. Cena kontrolního balíku Rapidy, která disponuje licenci ústřední banky na uskutečňování plateb fyzických a právnických osob, činila podle listu „několik milionů dolarů“.

Podle údajů samé Rapidy loňský obrat činil 72 miliard rublů (asi 44 miliard korun), více než dvojnásobek oproti předchozímu roku. Ke klientům sítě patří prakticky všichni mobilní operátoři, více než stovka bank a čtyři celostátní obchodní řetězce.

Rychlý rozvoj učinil síť pro banku přitažlivou. Nomos může vydělat na nových službách, zatímco Rapida potřebuje investice do dalšího rozvoje a na zavádění nových technologií. Partnerstvím s Nomosem si také upevní pozice v dalších bankách.

Nomos nabídne na londýnské burze akcie ve výši 20 procent základního kapitálu. Loni banka vydělala 10,4 miliardy rublů (asi 6,3 miliardy korun) oproti 4,3 miliardy rublů v roce 2009 a aktiva téměř zdvojnásobila na 530,2 miliardy rublů, a to i díky získání kontroly nad Chanty-Mansijskou bankou.Analytici podle listu zejména oceňují, že banka před emisí akcií snížila objem nesplácených úvěrů ve čtvrtém čtvrtletí z 6,4 na 2,4 procenta, tedy na rekordně nízkou úroveň. Ve výnosnosti kapitálu Nomos předstihuje jiné soukromé banky.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web