Kellnerova PPF skupuje kabelové televize na Ukrajině

2.2.2011 6:34   |  

Společnost PPF Partners ze skupiny podnikatele Petra Kellnera skupuje společně s italskými partnery menší ukrajinské kabelové televize. Ty hodlá podle dostupných informací spojit do jednoho celku, zvýšit tak jejich hodnotu a následně prodat.

Fondy PPF Partners jsou investičním pilířem typu private equity v rámci stejnojmenné skupiny a ukrajinské zdroje uvádějí, že tato společnost již nakoupila více než dvacet kabelových operátorů či menších telekomunikačních firem. Poslední akvizicí, kterou schválil ukrajinský antimonopolní úřad, je provozovatel kabelové televize Vsjegda Chorošij Production ve městě Lucku.

„Zmiňovaná aktiva jsou v portfoliu private equity fondů PPF Partners, společného podniku PPF a Generali. V souladu se standardy private equity neposkytujeme žádné podrobné informace o těchto aktivech,“ uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Podle ukrajinských zdrojů PPF Partners do kabelových televizí investovala minimálně 50 milionů dolarů (zhruba miliardu korun). Čeští investoři nakupují od konce roku 2007 prostřednictvím společnosti Odeko, kterou ovládají právě fondy z Kellnerovy skupiny. Na počátku byl nákup čtyř místních kabelových televizí ve Lvově a také tamního provozovatele internetových služeb. Pak následovala další města – Záporoží, Černovice, Ternopol a také menší města hlavně západní Ukrajiny.

Investice do kabelových televizí mají smysl v souvislosti s očekávanou konsolidací trhu, která by mohla kopírovat vývoj v jiných zemích.

Kupříkladu v Česku nakonec skončila řada menších operátorů pod střechou UPC, jež má dnes podle jejího mluvčího Františka Maliny s přibližně 520 tisíci domácností téměř poloviční podíl na trhu kabelových televizí. I tak v Česku ještě působí řada menších hráčů a v malých městech provozují kabelové sítě tamní samosprávy.

Investice typu private equity původně spadaly pod společnost PPF Investments (PPFI), která sice investovala finance Petra Kellnera, ale byla od skupiny PPF formálně oddělená. Od října 2009 ale odkupovala aktiva PPFI přímo skupina PPF, převážná část jich přešla do struktury PPF Partners za zhruba 250 milionů eur. PPFI už dnes figuruje prakticky jen jako minoritní akcionář ruské pojišťovny Ingosstrach.

Ukrajinský trh se rozhodla opustit jiná společnost ze skupiny PPF – poskytovatel spotřebitelského financování Home Credit. Ten včera oznámil dokončení prodeje svých aktiv ukrajinské retailové bance Platinum Bank. Tato banka získává v dosavadní společnosti Home Credit Bank Ukrajina stoprocentní podíl. Značka Home Credit tak z ukrajinského trhu zmizí.

PPFI neuspěla ve sporu o Ingosstrach

Odvolací arbitrážní soud v Moskvě nevyhověl odvolání společnosti PPF Investments (PPFI), českých menšinových akcionářů ruské pojišťovny Ingosstrach, ve sporu s majoritním vlastníkem pojišťovny. „Neděláme tečku za případem a hodláme se odvolat k vyšší instanci,“ sdělil mluvčí PPFI Jan Piskáček. PPFI se již více než rok snaží zvrátit výsledky valné hromady, na které byly schváleny neprůhledné transakce ve výši stamiliard rublů s firmami spojenými s miliardářem Olegem Děripaskou.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

Vybraní testeři si mohou v Singapuru objednat zdarma jízdu autonomním vozem. Asijská metropole se tak stala prvním místem na světě, kde začalo jezdit se zákazníky "samořídící"… více

Mobilní web