Kellnerův Nomos je druhou největší soukromou bankou v Rusku

9.2.2011 11:30   |  

Ruská banka Nomos, ve které má český finančník Petr Kellner téměř třicetiprocentní podíl, se díky převzetí svého sibiřského konkurenta stala druhou největší soukromou bankou v zemi. Zaznamenali to bankovní analytici, které dnes cituje ruský tisk. Sama banka na svém webu ohlásila vstup do první desítky ruských bank, mezi nimiž prim hrají státní či polostátní ústavy.

Nomos velikostí aktiv dosud patřil na 15. příčku v celkovém pořadí, mezi soukromými bankami se pohybovala okolo čtvrtého až šestého místa. V prosinci však banka převzala většinový balík akcií Chanty-Mansijské banky. Analytici sečetli aktiva obou ústavů a ve výsledku dospěli k sumě 519,6 miliard rublů (asi 313 miliard korun) podle ruských účetních standardů. Nomos tak mezi soukromými ústavy odsunul z druhé příčky Promsvjazbank a nyní jej předstihuje jen banka Alfa. V celkovém pořadí zaujímá devátou příčku.

Alexandr Nesis, který spolu s Kellnerem patří k hlavním vlastníkům banky, ještě v prosinci předpokládal, že aktiva stoupnou na 450 miliard rublů a Nomos se stane třetí největší soukromou bankou v zemi.

K současnému výsledku podle mluvčího banky přispěl i „příliv“ vkladů od klientů a banka také poskytla více úvěrů, než původně předpokládala. Podle analytika Moody's Semjona Isakova banka přilákala značné vklady od podnikové klientely ve čtvrtém čtvrtletí, ale stav aktiv se ještě může změnit po přepočítání podle mezinárodních standardů.

Na 30 největších bank z celkem 955 finančních ústavů v Rusku připadá podle centrální banky 80 procent zisku bankovního sektoru. Aktivy ve výši 8,5 bilionu rublů (asi 5,1 bilionu korun) je jedničkou státní spořitelna Sberbank.

Nomos za devět měsíců loňského roku vykázal čistý zisk 5,5 miliardy rublů (asi 3,3 miliardy korun). Předpokládá se, že letos by banka mohla vstoupit na burzy v Londýně a Moskvě.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web