Kellnerův klíčový byznys v Rusku je v ohrožení

6.9.2010 7:14   |  

Podnikatel Petr Kellner bojuje o záchranu klíčového byznysu, který vlastní na ruském trhu. Jde o minoritní podíl ve velké ruské pojišťovně Ingosstrach, jejíž hodnota se pohybuje v řádu miliard dolarů.

Společnost PPF Investments, která investuje Kellnerovy peníze a drží v Ingosstrachu 38,5 procenta, se totiž obává, že majoritní vlastník, jeden z nejbohatších Rusů Oleg Děripaska by mohl na úkor pojišťovny řešit finanční problémy ve svých dalších společnostech.

Valná hromada Ingosstrachu v minulosti navzdory odporu PPFI schválila transakce se „spřízněnými firmami“ z Děripaskovy skupiny Bazel, které se týkají jejich možného pojišťování, úvěrování či obchodu s nimi až do celkové výše stovek miliard rublů. „Vzhledem k tomu, že výkony pojišťovny klesají, máme důvodné obavy také z nepříznivého vlivu schválených mnohamiliardových transakcí, zejména těch s problémovými aktivy Bazelu, na finanční stabilitu Ingosstrachu,“ uvedl mluvčí PPF Investments Jan Piskáček.

Nejistota pramení i ze skutečnosti, že podle regulátora ruských pojišťoven klesl Ingosstrach, pokud jde o vybrané pojistné, meziročně z prvního na třetí místo. Rusko je nejen pro PPFI, ale pro celou skupinu PPF nejdůležitějším trhem.

V Moskvě tak zuří další bitva právníků obou stran ve vleklé válce mezi Děripaskou a Kellnerem o vliv v pojišťovně. PPFI se podařil husarský kousek, když moskevský arbitrážní soud před několika dny vyhověl jejímu požadavku a požádal ruský antimonopolní úřad, aby prověřil strukturu Bazelu. Takový verdikt může Děripaskovi zkomplikovat život, protože firmy, jejichž prostřednictvím ovládá Ingosstrach, dosud podle listu Kommersant tvrdily, že nemají s Bazelem formální vztahy. A z toho také vyvozují, že jako akcionáři pojišťovny měly právo schválit transakce s Bazelem, aniž by porušily ruský zákon.

Společnost PPFI pochopitelně vidí situaci zcela opačně. „Trváme na tom, že hlasování na valných hromadách Ingosstrachu o transakcích se spřízněnými osobami bylo neplatné,“ uvedl Jan Piskáček. Hlasování o transakcích se „spřízněnými firmami“ by se totiž neměli účastnit ti akcionáři, kteří na nich mají přímý zájem.

PPFI na druhé straně prohrává jiný arbitrážní spor – soud podle ruských médií nevyhověl jejímu dalšímu požadavku a nenařídil regulátorovi finančních trhů, aby dřívější hlasování na valné hromadě Ingosstrachu prověřil. Snahy PPFI – a také jejích partnerů z pojišťovny Generali – vyřešit ostrou bitvu s Děripaskou tím, že buď odkoupí jeho podíl v Ingosstrachu, nebo mu naopak prodá svůj, v minulosti skončily nezdarem. Zcela rozdílné byly představy o ceně. Když se v loňském roce uvažovalo o prodeji Děripaskova majoritního podílu, šéf Ingosstrachu Alexandr Grigorjev mluvil o celkové hodnotě pojišťovny v rozmezí čtyři až pět miliard dolarů. Muž číslo dvě ve skupině PPF Jiří Šmejc takové odhady označoval za přemrštěné.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web