Kerviel je „lapen ve spirále“

9.6.2010 9:01   |  

Za velkého zájmu médií začal včera v Paříži více než po dvou letech soud s bývalým makléřem francouzské Société Générale Jeromem Kervielem. Banka ho viní z provádění neschválených obchodů, které ji připravily o 4,9 miliardy eur (téměř 127 miliard korun). Bude souzen za zneužití pravomocí, falšování dokumentů a počítačového hackerství. Pokud bude Kerviel uznán vinným, hrozí mu až pět let vězení a pokuta 375 tisíc eur. Verdikt soudu se očekává za tři týdny.

Celá kauza začala v lednu 2008, kdy banka odhalila nepovolené derivátové operace a všechny pozice z důvodu výjimečnosti situace okamžitě uzavřela. Stalo se tak zrovna v době velkých výkyvů trhů, proto bance vznikla takto vysoká ztráta.

Dnes 33letý Kerviel, který před měsícem vydal knihu „Lapen ve spirále“, se brání, že nadřízení o jeho obchodech věděli a že podobné operace běžně prováděli i další obchodníci, šéfové nad nimi však zavírali oči tak dlouho, dokud to bance přinášelo zisk. Bývalý makléř chce nyní soudu dokázat, že nadřízení o jeho obchodech věděli. „Vážně si myslíte, že bych otevřel pozici za 15 miliard eur, aniž by si toho někdo všiml,“ položil již před časem řečnickou otázku. Povolený denní limit otevřených pozic byl přitom 125 milionů pro všech osm makléřů. Kerviel tak riskoval až 50 miliard eur v transakci.

Banka tehdy uvedla, že Kerviel těžil ze znalosti kontrolních mechanismů a za pomoci propracovaných firemních transakcí se mu dařilo své podvody krýt. Bance byl po oznámení celé události snížen rating a Francouzské bankovní komisi musela zaplatit pokutu čtyři miliony eur za „závažné nedostatky“ ve svém vnitřním kontrolním systému. Navíc musela v březnu 2008 navýšit kapitál o 5,5 miliardy eur. Celá událost navíc přiměla většinu bank a makléřských domů k revizi kontrolních procesů a větší automatizaci systémů, aby se předešlo lidským chybám.

Ovšem řada analytiků tvrdí, že banka na skandálu vydělala. Zbavila se totiž svých rizikových derivátových portfolií a povedlo se jí relativně slušně navýšit kapitál ještě před plným vypuknutím krize. Jak banku, tak Kerviela budou v procesu obhajovat špičkoví francouzští právníci.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web