Klamaly investory. Banky Barclays a Credit Suisse zaplatí čtyři miliardy

Britská banka Barclays a švýcarský finanční ústav Credit Suisse urovnaly obvinění z klamání investorů a zaplatí americkým úřadům pokutu v celkové výši 154,3 milionu dolarů (3,8 miliardy korun). Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které bude oznámení oficiálně učiněno zřejmě v pondělí. Ve sporu šlo o takzvané "dark pools", což jsou soukromé obchodní systémy určené pro velké investory, nikoliv pro veřejnost.

 Logo Barclays
31.1.2016 21:48   |  

Barclays v rámci vyrovnání přizná, že porušila zákon a zaplatí pokutu 70 milionů dolarů, uvedl úřad ministerstva spravedlnosti státu New York. Celková částka, kterou banky zaplatí, je ve vztahu k systémům „dark pools“ rekordní pokutou.

Úřady banky obvinily, že investory využívající „dark pools“ uvedly v omyl, když jim tvrdily, že budou chráněni před agresivními obchodními praktikami typu vysokofrekvenčního obchodování. To je způsob, při kterém počítače obchodují automaticky podle předem stanoveného programu a již při minimálních výkyvech kurzu.

Částka, kterou Barclays zaplatí, bude rozdělena mezi americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) a ministerstvo spravedlnosti státu New York. Banka přizná, že porušila zákon o cenných papírech a zaváže se, že ve svém systému „dark pool“, označovaném Barclays LX, zavede monitorovací mechanismus, který pohlídá, že systém bude napříště fungovat podle jasných pravidel.

Ilegální obchodní pokyny

Credit Suisse zaplatí pokutu 60 milionů dolarů, která bude rozdělena mezi regulační orgány, a k tomu dalších 24,3 milionu dolarů komisi SEC za to, že ve svém systému „dark pool“ Crossfinder umožnila zobchodovat 117 ilegálních obchodních pokynů s cenou pod jeden cent. Na rozdíl od Barclays ale Credit Suisse vznesená obvinění nepřizná, ani nepopře.

Obchodní systémy označované jako „dark pools“ nejsou přístupné investorské veřejnosti a liší se od veřejných burz. Obchodní pokyny, které přes ně jdou, nejsou viditelné dalším obchodníkům do doby, než jsou provedeny. Nejsou dostatečně transparentní a obchodování v těchto systémem je považováno za rizikovější.


Čtěte také:

Banka Barclays dostala rekordní pokutu za „obchod století“

ČNB letos dává rekordní pokuty, dosahují čtyřiceti milionů korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

Vybraní testeři si mohou v Singapuru objednat zdarma jízdu autonomním vozem. Asijská metropole se tak stala prvním místem na světě, kde začalo jezdit se zákazníky "samořídící"… více

Mobilní web