Klaus jmenoval novým guvernérem ČNB Miroslava Singera

18.6.2010 14:37   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Novým guvernérem České národní banky (ČNB) bude nynější viceguvernér Miroslav Singer. Do funkce, kterou převezme 1. července po odstupujícím Zdeňku Tůmovi, ho dnes jmenoval prezident Václav Klaus. Singer tak v "minisouboji" o post šéfa ČNB vyhrál nad druhým viceguvernérem Mojmírem Hamplem, spekulovalo se také, že ve hře byl i hradní kancléř Jiří Weigl.

Singer při jmenování uvedl, že ČNB je zodpovědná za důvěru občanů v bankovní sektor, a za to, že v Česku nedocházelo v poslední době k problémům a otřesům, lze podle jeho slov poděkovat Zdeňku Tůmovi. V této souvislosti řekl, že bude pokračovat v protiinflačním kursu, který Tůma nastavil. „Budu udržovat silnou korunu, respektive pokračovat v politice nastavené Tůmou,“ řekl Singer s tím, že nejzásadnější úkoly pro ČNB vidí v tom, aby se instituce vyrovnala s iniciativami, které v poslední době přicházejí z velkých západních ekonomik.

Klaus během přípitku řekl, že Singer může svou funkci smysluplně vykonávat jen do doby, dokud si Česko podrží svou měnu. V souvislosti s tím proto prý doufá, že si centrální banka nebude „pod sebou podřezávat větev“.

Singer reagoval tím, že nyní možnost zavedení eura v Česku nevidí. „Situace není taková, aby se o tom dalo přemýšlet. Rozpočtová situace to neumožňuje,“ řekl Singer.

Analytici: Singer je zárukou kontinuity i flexibility

Analytici se shodují, že jmenování Singera nebude v chování centrální banky znamenat příliš velkou změnu. „Je to lehce překvapivé, protože očekávanějším kandidátem na post šéfa centrální banky byl Mojmír Hampl,“ řekla agentuře Mediafax ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „Že by se ale dala čekat nějaká změna v jednání centrální banky, to asi moc předpokládat nelze,“ dodala.

Podle ní není Singer považován za někoho s extrémními názory a z toho lze usuzovat, že politika ČNB bude i nadále pokračovat ve stávajícím směru. „Kdyby byl jmenován Hampl, změna chování by asi byla výraznější, centrální banka by asi byla více slyšet a vystupovala by daleko negativněji vůči Evropské unii,“ řekla Šichtařová. „Od Singera ale očekávám, že si ČNB udrží zdrženlivý postoj a že nenastane žádný obrat v dosavadním kurzu,“ dodala.

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank a bývalého ministra financí Pavla Mertlíka vyslyšel prezident Václav Klaus jmenováním Singera do funkce guvernéra centrální banky přání a očekávání finančních trhů. Ty podle Mertlíka čekaly, že Klaus jmenuje jednoho ze dvou stávajících viceguvernérů. „V tomto případě bude trh uspokojen, protože považuje pana Singera z těch dvou viceguvernérů za zkušenějšího,“ řekl Mertlík s tím, že pro budoucí chování ČNB je důležitější to, kdo v bankovní radě nahradí odcházejícího guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmu. „Pokud by nikdo nebyl jmenován, bude bankovní rada šestičlenná, ale nemyslím si, že by něco takového nastalo,“ řekl Mertlík.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila bude ČNB v čele se Singerem flexibilnější než doposud. „Centrální banka bude ochotnější častěji měnit úrokové sazby nahoru a dolů,“ domnívá se Navrátil, který očekává, že se nový guvernér bude snažit oddálit přijetí eura a posílit korunu. S tím souhlasí i analytik ČSOB Jan Čermák, podle nějž Miroslav Singer pružněji reaguje, což se může projevit rychlejšími změnami úrokových sazeb nebo verbálních intervencí. „Je zkrátka akčnější než Zdeněk Tůma,“ řekl Čermák, s tím, že v otázce přijetí eura se mnoho nezmění. „Jak Tůma, tak Singer jsou eurorealisté a na přijetí eura v minulosti příliš netlačili. Navíc o Singerovi je známo, že je větší euroskeptik,“ dodal analytik.

Singer je členem bankovní rady ČNB a viceguvernérem centrální banky od února 2005, předtím mimo jiné působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

Důvodem Tůmovy rezignace byla mimo jiné snaha zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB. Původně měl Tůma ve funkci skončit po uplynutí svého druhého šestiletého mandátu 12. února 2011, tedy v době, kdy skončí mandát většiny členů bankovní rady.

Čtěte více: Tůma popírá odchod do makrodohledu EU

Odcházející Tůma byl guvernérem od prosince 2000. V únoru 2005 byl prezidentem republiky potvrzen ve funkci guvernéra na další šestileté funkční období.

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.


Vizitka Miroslava Singera (42):

Vzdělání: v roce 1991 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor matematické metody v ekonomii a v roce 1995 doktorandské studium na Pittsburské univerzitě.

Dosavadní funkce: od 13. února 2005 je viceguvernérem ČNB (sekce regulace a analýz finančního trhu, sekce licenčních a sankčních řízení, sekce dohledu nad finančním trhem).

Praxe: Od roku 1993 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 až 1999 zastával funkci ředitele Investiční společnosti Expandia a v období 2000 až 2001 byl ředitelem holdingu Expandia. Od roku 2001 působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR. V únoru 2005 se pak stal členem bankovní rady ČNB a zároveň i jejím viceguvernérem.

Ostatní:

- přednáší kurz informační ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Praze, v minulosti přednášel i v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK

- publikoval řadu článků v denním i odborném tisku

- od dubna 2003 je předsedou správní rady Nadace CERGE-EI

- byl členem dozorčí rady či představenstva společností Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding a Chemofond a firem Jitona, Vigona a Vlnap

- byl členem redakční rady časopisů Finance a úvěr a Business Central Europe

- Singer se stal v pořadí třetím guvernérem ČNB po Josefu Tošovském (1993 až 2000) a Zdeňku Tůmovi (2000 až 2010). V období od 17. prosince 1997 do 21. července 1998, kdy Tošovský stál v čele úřednické vlády, byl pověřen vedením ČNB Pavel Kysilka.

Autor: Jiří Holuša, čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web