Klaus nepodepíše novelu zákona o ČNB, prý omezuje suverenitu

22.3.2011 19:34   |  

Prezident republiky Václav Klaus nebude blokovat novelu zákona o ČNB, která upravuje působnost České národní banky jako součásti nově vzniklého evropského systému dohledu nad finančním trhem. Svůj podpis však pod zákon nepřipojí, neboť jde o další krok k systematickému omezování suverenity českých ústavních institucí. ČTK o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

„Prezident republiky na tento trend dlouhodobě poukazuje, je jeho kritikem a často apeluje na české zákonodárce, aby přejímání evropské legislativy s podobnými dopady zvažovali důsledněji,“ uvedl Ochvat. Evropský systém dohledu vytvořila Evropská unie v reakci na globální finanční krizi. Novela vkládá do zákona nový paragraf, který konstatuje, že ČNB „je součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy“.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již při projednávání ve sněmovně řekl, že v předloze jde výlučně o posílení informační povinnosti a koordinace, nikoli o přesun kompetencí k evropským orgánům dohledu. Takový proces by byl nežádoucí a byl by v přímém rozporu se zájmy České republiky, konstatoval.

Podnětem k novému uspořádání systému dohledu nad finančními trhy se stala globální finanční krize. Ta podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni jednotlivých členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů. Novela tak vstoupí v platnost bez prezidentova podpisu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web