Klaus nepodepíše novelu zákona o ČNB, prý omezuje suverenitu

22.3.2011 19:34   |  

Prezident republiky Václav Klaus nebude blokovat novelu zákona o ČNB, která upravuje působnost České národní banky jako součásti nově vzniklého evropského systému dohledu nad finančním trhem. Svůj podpis však pod zákon nepřipojí, neboť jde o další krok k systematickému omezování suverenity českých ústavních institucí. ČTK o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

„Prezident republiky na tento trend dlouhodobě poukazuje, je jeho kritikem a často apeluje na české zákonodárce, aby přejímání evropské legislativy s podobnými dopady zvažovali důsledněji,“ uvedl Ochvat. Evropský systém dohledu vytvořila Evropská unie v reakci na globální finanční krizi. Novela vkládá do zákona nový paragraf, který konstatuje, že ČNB „je součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy“.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již při projednávání ve sněmovně řekl, že v předloze jde výlučně o posílení informační povinnosti a koordinace, nikoli o přesun kompetencí k evropským orgánům dohledu. Takový proces by byl nežádoucí a byl by v přímém rozporu se zájmy České republiky, konstatoval.

Podnětem k novému uspořádání systému dohledu nad finančními trhy se stala globální finanční krize. Ta podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni jednotlivých členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů. Novela tak vstoupí v platnost bez prezidentova podpisu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web