Klienti banky Rossija kartou nezaplatí, Visa a MasterCard zrušily služby

Nejnovější kolo amerických sankcí vůči Rusku dopadlo i na ruskou banku Rossija. Visa a MasterCard jí totiž bez upozornění zrušily služby. Klienti bankovního domu tak nyní nemohou platit některými svými kartami.

Ilustrační foto
21.3.2014 13:22   |  

Ruská centrální banka už oznámila, že je připravena ochromený peněžní ústav podpořit. „Pokud to bude nutné, budou přijata příslušná opatření na podporu této úvěrové instituce a spolehlivou ochranu zájmů jejích vkladatelů a věřitelů,“ uvedla ruská centrální banka.

Společnosti MasterCard a Visa uvedly, že přestaly klientům Rossije poskytovat služby pro platební transakce, vyběru hotovosti z bankomatů se však restrikce netýkají.

Banka Rossija je 15. největší banka v Rusku s aktivy za 12 miliard dolarů. Podobný krok ze strany amerických institucí zasáhl i ruskou banku SMP, 40. největší peněžní ústav v Rusku s aktivy o hodnotě pět miliard dolarů.

Další americké sankce proti oligarchům

Zavedená omezení vůči klientům zmíněných dvou bank se týkají sankcí, které prezident USA Barack Obama ve čtvrtek ohlásil proti dalším 20 prominentům ruského režimu kvůli podílu na krymské krizi.

Sankce na banku Rossija dopadla především kvůli kremlskému bankéři Juriji Kovalčukovi. Banku SMP pro změnu dostihl trest kvůli bratrům Borisovi a Arkadaji Rotenbergovým, kteří jsou spojováni s velkými kontrakty souvisejícími s plynovody a se zimními olympijskými hrami v Soči.

Putin: Sankce vůči Rossiji se netýkají Krymu
Podle prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina sankce vůči klientům banky nemají nic společného se situací na Krymu. Informovala o tom agentura ITAR-TASS.

Šéf Kremu mimo jiné vzkázal, že si v Rossiji příští týden otevře účet a nechá si tam posílat plat. Uvedl to server lifenews.ru.

V rozšířeném seznamu prorežimních prominentů je také zmíněn Gennadij Timčenko, který vlastní 63 procent v ruské skupině Strojtransgaz. Strojtransgaz se podílel na příklad na vybudování plynovodu Gazela, který začíná v ČR na Mostecku. Skupina stojí také v čele konsorcia, které podle zdrojů Reuters získá kontrakt o hodnotě 3,5 miliardy eur na vybudování části plynovodu South Stream na území Bulharska. Oznámení o získání kontraktu bylo prý odloženo na příští týden.


Čtěte také:

Rusko utáhlo kohouty. Ukrajině kvůli podpisu s EU zrušilo slevu na plyn

Putin má prý přístup k penězům firmy sankciovaného oligarchy Timčenka

Ukrajina a EU podepsaly politickou část asociační dohody

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web