Klienti kyperských bank mohou dva dny převádět peníze

Kypr dočasně zmírnil kontrolu nad finančními transakcemi. Ministerstvo financí oznámilo, že na dva dny zvyšuje strop pro operace, které nevyžadují schválení centrální bankou, na 25 tisíc eur (646 tisíc korun) z dosavadních 5000 eur. Člen měnového výboru centrální banky Jangos Dimitriu pak v rozhovoru pro státní televizi oznámil, že Kypr uvolní část blokovaných peněz z vkladů nad 100 tisíc eur u Bank of Cyprus.

Kypr
2.4.2013 13:45   |  

Vláda představila omezení pro pohyb peněz 28. března před opětovným otevřením bank na ostrově. Banky byly předtím zavřené dva týdny. Ministerstvo dnes rovněž uvedlo, že zvýší částku pro proplácení šeků na 9000 eur měsíčně. Další restrikce, včetně výběru hotovosti maximálně 300 eur denně a limit 1000 eur pro vývoz hotovosti ze země, dále zůstávají v platnosti.

Kyperská vláda o víkendu oznámila, jak bude nakládat s vklady nad 100 tisíc eur, které nejsou pojištěné. Majitelům vkladů bude 37,5 procenta částky nad 100 tisíc vyměněno za akcie banky a 40 procent částky má zatím zůstat zmraženo, ale tyto peníze budou úročené. Nyní vláda z těchto 40 procent uvolní majitelům deset procent. Zbývajících 22,5 procenta částky zůstává na účtu zmražena a neúročena a v případě potřeby budou tyto peníze použity na posílení kapitálu bank a majitelé za ně dostanou další akcie.

Kyperská akciová burza dnes rovněž oznámila, že až do 15. dubna bude pozastaveno obchodování s akciemi bank Bank of Cyprus a Cyprus Popular Bank. Tento krok má ochránit akcionáře, napsaly agentury AP a Reuters.


O bankovní krizi na Kypru čtěte více:

Tonoucí se stébla chytá: skončí Kypr jako ráj kasin?

The Guardian: Deset lekcí, které Evropanům uštědřila kyperská krize

Ilona Švihlíková: Kypr jako průzkum bojem


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web