Klienti si u bank rezervují výhodné úrokové sazby

S předpokládaným koncem poklesu úrokových sazeb u hypoték banky registrují nové žádosti klientů. Zpravidla pramení z toho, že by lidé rádi refinancovali hypotéku za stávajících sazeb, ale rozhodné datum jim nastane za dvanáct nebo i více měsíců.

 peníze (ilustrační foto)
1.12.2014 7:13   |  

„Klienti chtějí využít nízkých úrokových sazeb, zároveň však musejí počítat se zvýšenými poplatky spojenými s oddálením čerpání,“ říká mluvčí ČSOB Pavla Hávová s tím, že po podpisu úvěrové smlouvy může klient ČSOB, Ery i Hypoteční banky provést čerpání schválené sumy až do dvou let.

Zájem klientů, kteří si chtějí „posichrovat“ dobré sazby na více než rok dopředu, registrují i další banky, byť jde podle jejich vyjádření spíše o jednotlivé případy než o nástup masivního trendu. „Očekáváme, že se jednotlivé rezervační termíny budou spíše prodlužovat,“ dodává mluvčí Equa Bank Markéta Dvořáčková. „Čekáme prodlužování doby rezervace úrokové sazby. Nemyslíme si ale, že bude skokové a zásadní. Spíše půjde o prodlužování v řádu jednotek týdnů,“ odhaduje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Klienti si chtějí dobré sazby zajistit i více než na rok dopředu, byť podle vyjádření bank jde spíše o jednotlivé případy než o nástup masivního trendu

Standardně banky nabízejí rezervaci sazby od půl do jednoho roku, v průměru pak rezervují prostředky na refinancování hypoték v řádech několika měsíců. „Období do jednoho roku považujeme v současné chvíli za optimální z pohledu nákladů na zdroje, které jsou zpravidla dražší v delším časovém horizontu. Zároveň tímto eliminujeme riziko u klientů, kteří se za více než rok rozhodnou nemovitost prodat. Dalším důležitým faktorem je také to, že úrokové sazby ještě nemusí být na svých minimech,“ upozornil Michal Teubner z Komerční banky.

Ne všichni poskytovatelé hypotečních úvěrů však na tento typ poptávky reagují vstřícně. „Zájem klientů o delší rezervaci tu je, ale pro banku je to velké riziko zvýšených nákladů a poskytnutí hypotéky za hranicí rentability, takže dlouhé lhůty neposkytujeme,“ vysvětlil Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.


Čtěte také:

Rekordní série pokračuje: Průměrné sazby hypoték klesly na 2,54

Nízké sazby hypoték vydrží do konce léta

Banky si chtějí hypoteční klienty uvázat na deset let

Boj o klienty: Úrokové sazby hypoték jsou rekordně nízké

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web