Kolabující banky půjdou do konkurzu

21.10.2010 7:01   |  

Evropská komise dala najevo, jak chce řešit případné další krize ve finančním sektoru v Evropské unii. Cílem je poslat peněžní ústavy v platební neschopnosti do konkurzu, aniž by státy platily horentní náklady za jejich záchranu.

„Banky se ani v budoucnu nevyhnou potížím. Musíme však zajistit, aby se to obešlo bez zhroucení celého finančního systému a bez rizika, že náklady budou muset nést daňoví poplatníci. Žádná banka není tak veliká ani tak propojená s ostatními, aby se nemohla ocitnout v úpadku,“ uvedl včera v oficiálním prohlášení eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Představa komise dělá tlustou čáru za situací, kdy vlády na obou březích Atlantiku lily miliardy do klíčových kamenných domů pod heslem, že jde o příliš důležité hráče, než aby se mohli zhroutit. To by se v budoucnu nemělo opakovat.

„Potřebujeme jasný rámec, který zajistí, aby orgány v celé Evropě byly připraveny jednat s bankami, jež se dostaly do potíží, a řešit jejich selhání náležitým způsobem,“ dodal Barnier. Detaily má komisař a jeho tým předložit na jaře. Komise zatím sdělila, že soubor opatření zahrnuje přípravné a preventivní kroky, pravomoci pro včasný zásah a nástroje na řešení krizí. V prvním bodě budou ústavy vyzvány, aby si nachystaly „poslední vůle“ pro případ finanční tísně. V bodě dvě se objeví požadavek, aby banka představila plány na ozdravení nebo se zbavila silně rizikových aktivit. Ve třetím bodě půjde o převzetí instituce v úpadku, případně o převod jejího podnikání na jiný subjekt.

Projekt „insolvence pro všechny“, připomíná Spiegel Online, vychází z faktu, že pomoc ochromeným domům vyšla Evropskou unii v hotovosti a zárukách na 30 procent jejího hrubého domácího produktu. V absolutním vyjádření šlo o čtyři biliony eur, použito bylo z této částky 13 procent.

Více síly pro budoucí dohled

» Bude moci žádat po bankách poslední vůli, jak s „umírajícími“ naložit
» Dostane právo odvolat manažery, kteří selhali, a nechat si vypracovat sanační plán
» Smí nařídit, aby „maroda“ převzal některý zdravý finanční ústav
» Může peněžní dům přimět, aby převedl svůj hlavní byznys do překlenovacího subjektu
» Bude mít pravomoc zakázat výplatu dividend

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web