Komerční bance klesl ve čtvrtletí zisk o desetinu na 3,2 miliardy

aktualizováno Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí klesl oproti stejnému období loňského roku o 9,2 procenta na 3,224 miliardy korun. Kvůli rostoucí nezaměstnanosti a amortizaci některých úvěrů z dřívější doby zpomaloval růst objemu úvěrů poskytnutých občanům. Neauditované konsolidované výsledky oznámila dnes banka.

 Komerční banka
7.5.2013 8:53   |  

„Očekávám, že prostředí zůstane dosti obtížné ještě po několik příštích čtvrtletí, ale vzhledem k nadcházejícímu zmírnění fiskální konsolidace jsem optimistický, že hospodářství začne již brzy obracet k růstu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel KB Henri Bonnet. Jakmile domácnosti změní svůj negativní pohled na ekonomiku, jejich spotřebitelský apetit oživí. K tomuto trendu by se o něco později mohlo přidat i zlepšení investiční aktivity podniků, dodal Bonnet.

Banka uvedla, že na trhu jsou patrné opatrné náznaky zlepšení poptávky po úvěrech ze strany podniků, ačkoli růst nastal jen v omezeném počtu odvětví a především u velkých podniků. Tempo růstu vkladů občanů zůstalo stabilní. Podniky obecně pokračovaly v navyšování svých rezerv na bankovních účtech.

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl meziročně o 4,8 procenta na 472,3 miliardy Kč. Objem vkladů stoupl o šest procent na 598,7 miliardy Kč.

Vývoj akcií Komerční banky v uplynulém roce:

Zisk Société Générale se propadl dokonce o polovinu

Většinový vlastník banky, francouzská Société Générale, snížil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 50 procent na 364 milionů eur (9,3 miliardy Kč). Propad způsobily slabá domácí ekonomika a mimořádné náklady. Druhé největší francouzské bance Société Générale klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 50 procent na 364 milionů eur (9,3 miliardy Kč). Propad způsobily slabá domácí ekonomika a mimořádné náklady. Společnost, která v České republice vlastní Komerční banku, současně oznámila, že začala se snižováním nákladů.

Výsledky zaostaly i za odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří očekávali snížení zisku v průměru jen na 674,6 milionu eur.

Société Générale rovněž představila nový plán, v jehož rámci chce do roku 2015 snížit náklady o 900 milionů eur. V loňském roce již banka snížila náklady o 550 milionů eur. Úspory by jí měly pomoci zlepšit její ukazatele návratnosti kapitálu.

Vývoj akcií Société Générale v uplynulých pěti letech:

Komerční banka patří k největším bankovním skupinám v Čechách. Loni bance stoupl čistý zisk o 46,4 procenta na 14,2 miliardy korun.


Čtěte také:

Po spořitelně vyplatí miliardy na dividendách i Komerční banka

Zisk Komerční banky loni vzrostl téměř o polovinu

Komerční banka i ČSOB hlásí tučné zisky


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web