Komerční bance klesl zisk o 2,1 procenta na 3,1 miliardy

aktualizováno Komerční bance v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk připadající na akcionáře meziročně o 2,1 procenta na 3,1 miliardy korun. Objem aktiv skupiny vzrostl o 0,6 procenta na 870 miliard korun.

Komerční banka
7.5.2014 9:46   |  

„Solidní tempo oživení v české ekonomice se ještě nepřetavilo do rychlejšího růstu financování podniků, když korporátní klienti zůstali opatrní ve svých investičních plánech,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac’h. „Česká republika má potenciál zrychlit svůj hospodářský růst a KB si udržuje schopnost úspěšně působit v českém bankovním systému,“ dodal.

Objem úvěrů poskytnutých klientům vzrostl o 2,7 procenta na 484,9 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 8,4 procenta na 639,3 miliardy korun.

Vývoj akcií Komerční banky za pět let:

Aktuální výsledky Komerční banky jsou podle hlavního investičního stratéga Cyrrusu Marka Hatlapatky mírně horší než očekával on i celý trh. Důvodem jsou hlavně slabší provozní výnosy, od úrokového výnosu, přes poplatky až po výnosy z obchodování. „Na úrokových výnosech se i nadále negativně projevuje pokles úrokových marží – ty poklesly o dalších 13 bazických bodů, tedy více, než předpokládal management KB při výsledcích za čtvrtý kvartál loňského roku,“ konstatoval Hatlapatka.

Dodal, že více než očekával, poklesl ve srovnání s posledním kvartálem objem úvěrů, zejména na podnikových úvěrech. „Vyšší byly náklady rizika, ovšem data z jednotlivých segmentů neukazují na nějakou negativní odchylku od předpokládaných trendů. Celkově hodnotím výsledky jako mírně horší než očekávané, především kvůli o něco slabším výnosům,“ uvedl Hatlapatka.

Celkové provozní výnosy meziročně klesly o 0,6 procenta na 7,57 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o dvě procenta na 1,66 miliardy. Čisté úrokové výnosy vzrostly o 0,4 procenta na 5,28 miliardy. Celkové provozní náklady stouply o 0,3 procenta na 3,1 miliardy korun.

„Síla banky se projevila v jen nepatrném poklesu bankovních výnosů a zejména v udržení růstu čistých úrokových výnosů, byť lehounkém. Při pohledu na vývoj úvěrů je nicméně patrné, že první čtvrtletí Komerční banky stejně jako u České spořitelny potvrzuje, že po silném posledním čtvrtletí loňského roku přišel skromnější start do roku nového a nějaké úvěrové rally se ještě nekoná,“ komentoval výsledky analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Na růstu úvěrů poskytovaných podnikové sféře se podle něj kladně projevuje i přecenění slabší korunou.


Čtěte více:

České banky nesou zahraničním matkám nejméně za deset let

Skupině GE Money klesl zisk na 3,9 miliardy. Pohoršily si i další banky

Na Telefóniku půjčily Kellnerovi české banky


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web