Komerční bance kvůli špatným úvěrům zřejmě vzrostou náklady

4.5.2010 7:39   |  

Komerční banka za první čtvrtletí letošního roku zřejmě akcionářům oznámí pokles čistého zisku. Podle odhadů analytiků za to mohou nižší výnosy z finančních operací banky. „Na druhé straně v tomto bodě vidím velký potenciál pro příznivé překvapení,“ řekl analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka.

Čistý zisk peněžního domu by se měl i tak podle odhadů expertů pohybovat okolo necelých třech miliard korun. „Vývoj hlavních položek na straně příjmů i nákladů by neměl výrazněji vybočovat z trendu, který jsme mohli vidět v předchozích čtvrtletích,“ konstatoval analytik Atlantiku FT Milan Lávička.

Analytici se shodují také na tom, že nejvíce sledovaná bude kvalita úvěrového portfolia, popřípadě i to, kolik peněžní dům investoval v některých rizikových zemích. „Je otázkou, jak se banky vůbec k expozici v Řecku postaví a zda mohou mít nějaký prostor k omezení přecenění dluhopisů, když dohoda o pomoci Řecku je v pokročilém stadiu,“ ptá se analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Tomáš Tomčány z Patria Finance odhaduje, že podíl nesplácených úvěrů na celkových hrubých úvěrech u Komerční banky nadále poroste.

Analytik uvádí vzestup z 6,7 procenta na 7,1 procenta. „Proto očekáváme i vyšší náklady na riziko, které odhadujeme na 1,3 miliardy korun,“ řekl Tomčány.

Nárůsty ceny akcií z posledních dní a zvýšené zobchodované objemy na burze jsou podle mínění analytiků způsobeny navyšováním podílu jednoho z akcionářů, nikoli kvůli očekávání výsledků. „Cena akcií bude v krátkodobém horizontu ovlivňována spíše pokračujícím zájmem tohoto investora a vývojem situace okolo Řecka,“ doplnil Lávička.


Sledujte akcie Komerční banky online na E15.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Průzkumy veřejného mínění ve Spojených státech se rozcházejí v hodnocení přízně amerických voličů vůči republikánskému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi a jeho… více

Mobilní web