Komerční bance kvůli špatným úvěrům zřejmě vzrostou náklady

4.5.2010 7:39   |  

Komerční banka za první čtvrtletí letošního roku zřejmě akcionářům oznámí pokles čistého zisku. Podle odhadů analytiků za to mohou nižší výnosy z finančních operací banky. „Na druhé straně v tomto bodě vidím velký potenciál pro příznivé překvapení,“ řekl analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka.

Čistý zisk peněžního domu by se měl i tak podle odhadů expertů pohybovat okolo necelých třech miliard korun. „Vývoj hlavních položek na straně příjmů i nákladů by neměl výrazněji vybočovat z trendu, který jsme mohli vidět v předchozích čtvrtletích,“ konstatoval analytik Atlantiku FT Milan Lávička.

Analytici se shodují také na tom, že nejvíce sledovaná bude kvalita úvěrového portfolia, popřípadě i to, kolik peněžní dům investoval v některých rizikových zemích. „Je otázkou, jak se banky vůbec k expozici v Řecku postaví a zda mohou mít nějaký prostor k omezení přecenění dluhopisů, když dohoda o pomoci Řecku je v pokročilém stadiu,“ ptá se analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Tomáš Tomčány z Patria Finance odhaduje, že podíl nesplácených úvěrů na celkových hrubých úvěrech u Komerční banky nadále poroste.

Analytik uvádí vzestup z 6,7 procenta na 7,1 procenta. „Proto očekáváme i vyšší náklady na riziko, které odhadujeme na 1,3 miliardy korun,“ řekl Tomčány.

Nárůsty ceny akcií z posledních dní a zvýšené zobchodované objemy na burze jsou podle mínění analytiků způsobeny navyšováním podílu jednoho z akcionářů, nikoli kvůli očekávání výsledků. „Cena akcií bude v krátkodobém horizontu ovlivňována spíše pokračujícím zájmem tohoto investora a vývojem situace okolo Řecka,“ doplnil Lávička.


Sledujte akcie Komerční banky online na E15.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web