Komerční bance spadl kvůli Řecku zisk téměř o třetinu

Komerční bance loni klesl meziročně čistý zisk o 28,9 procenta na 9,5 miliardy korun. Na propadu se projevil hlavně jednorázový odpis řeckých dluhopisů v držení banky. Ten z čistého zisku ubral 5,4 miliardy korun. Předloni banka vykázala čistý zisk 13,33 miliardy korun.

 Komerční banka
16.2.2012 9:36   |  

Komerční banka zaúčtovala snížení hodnoty řeckých dluhopisů v rozsahu celkem představujícím 75 procent jejich nominální hodnoty. „Účetní hodnota dluhopisů po snížení je na relativně limitované úrovni 2,1 miliardy korun,“ uvedla banka.

Celkové provozní výnosy loni meziročně vzrostly o 1,2 procenta na 32,8 miliardy korun. Růst táhly čisté úrokové výnosy podpořené objemy poskytnutých úvěrů a vkladů. Čistý zisk z finančních operací přispěl také pozitivně, výnosy z poplatků ale významně poklesly.

Úrokové výnosy loni vzrostly o 3,5 procenta na 22,2 miliardy korun. Příjem banky z čistých poplatků a provizí meziročně naopak poklesl o 5,4 procenta na 7,3 miliardy korun.


Čtěte také: Zisk KBC klesl o 40 procent, banka vytvářela rezervy


Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividendy 160 korun na akcii, což je o 110 korun méně než loni. Podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka je to zklamání: „Tato dividenda představuje 64procentní výplatní poměr, což je mírně nad dosud platnou dividendovou politikou, nicméně vzhledem k 77procentnímu výplatnímu poměru v minulém roce a vysoké kapitálové přiměřenosti jsme očekávali dividendu v blízkosti 200 korun.“

Z hlavních konkurentů zatím zveřejnila výsledky jen skupina ČSOB, která loni vykázala pokles čistého zisku o 17 procent na 11,17 miliardy korun. Česká spořitelna oznámí výsledky za loňský rok 29. února, UniCredit Bank a Raiffeisenbank později.

Zisk vlastníka KB, francouzské Société Générale, také propadl

Většinový vlastník Komerční banky, francouzská banka Société Générale, snížil v posledním loňském čtvrtletí zisk o 89 procent. Ziskovost srazila toxická aktiva přetrvávající z finanční krize roku 2008, další odpisy řeckých vládních dluhopisů a kolísání na finančních trzích. Za celý loňský rok čistý zisk banky klesl o 39 procent na 2,4 miliardy eur.

Čistý zisk banky klesl za čtvrtletí na 100 milionů eur z 874 milionů eur o rok dříve. Klíčová divize korporátního a investičního bankovnictví utrpěla čistou ztrátu 482 milionů eur.

Tržby divize se kvůli dalšímu propadu hodnoty prodávaných toxických aktiv a dopadů dluhové krize v eurozóně na finanční trhy snížily o plné dvě třetiny. Z hodnoty vlastněných řeckých dluhopisů banka odepsala 162 milionů eur a nyní má odepsáno 75 procent jejich hodnoty.

Société Générale však už splnila zpřísněné požadavky evropských úřadů na kapitálovou přiměřenost, a to šest měsíců před termínem. Její základní kapitál v poměru k aktivům dosáhl devíti procent, stejně jako u jejího většího konkurenta BNP Paribas.

Dluhová krize v Evropě a rozkolísané finanční trhy se na konci roku podepsaly na ziskovosti řady velkých evropských bank. Ztráty v posledním loňském čtvrtletí vykázala Deutsche Bank nebo švýcarská Credit Suisse a britská Barclays zaznamenala nejhorší čtvrtletí za tři roky.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web