Komerční banka slaví v bitvě o úvěrové poplatky své druhé vítězství

Další body pro banky v souboji o poplatky za vedení úvěrových účtů dnes připsala Komerční banka. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl ve sporu nespokojeného klienta a banky stejně, jako v případě jiných finančních institucí rozhodoval OS pro Prahu 4 – tedy že dříve uzavřená smlouva o úvěrovém účtu platí a že obě strany ji uzavřely na základě svobodného rozhodnutí. Pro samotnou KB se jedná o druhé vítězství ve sporech o vracení úvěrových poplatků.

Komerční banka
12.11.2013 17:01   |  

„Rozhodnutí, které padlo na dnešním stání, je v souladu se závěry soudu s KB v jiném případu z poloviny července 2013. Jsme přesvědčeni, a dnešní verdikt nám dal opětovně za pravdu, že poplatky za správu úvěrů jsou účtovány plně v souladu se všemi příslušnými zákony. Byly řádně sjednány ve smlouvě o úvěru, klienti byli o těchto poplatcích informováni před podpisem smlouvy o úvěru, a k uzavření smlouvy o úvěru přistoupili zcela svobodně po zvážení alternativ v podobě jiných nabídek bank na vysoce konkurenčním bankovním trhu v České republice,“ uvedl k rozhodnutí Martin Křivda z právního odboru Komerční banky.

Banky v průběhu října „nashromáždily“ u pražských obvodních soudů přes patnáct konečných rozhodnutí ve svůj prospěch. V reakci na utrpěné porážky se pak iniciativa Poplatkyzpet.cz, která zastupuje většinu nespokojených klientů, rozhodla zaslat desetitisíce podnětů ve stejné věci na Kancelář finančního arbitra a souběžně s tím prohlásila, že je připravena zaslat podnět na přezkum rozhodnutí nižších soudů k Ústavnímu soudu. Podle ní jsou ve střetu dva právní principy – ochrana slabšího s principem autonomie smluv. Obvodní soudy se zatím klonily právě k rozhodování dle principu autonomie smluv.


Čtěte také:

Marek Schwarzmann: Chladný, nebo horký?

Finanční arbitr: Klient a banka uzavřeli platnou smlouvu o úvěru. Banka poplatky vracet nemusí

Banky už ve sporu o poplatky vedou drtivě. Zvrátit to může Ústavní soud

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Putinova návštěva Slovinska komplikuje cestu na Jadran, tvoří se kolony

Putinova návštěva Slovinska komplikuje cestu na Jadran, tvoří se kolony

Na středoevropských dálnicích začal jeden z nejvypjatějších víkendů roku. Nejenže na prázdniny vyrazili lidé z nejlidnatější německé spolkové země Bavorsko, ale v 9:00 se na… více

Mobilní web