Komerční banka slaví v bitvě o úvěrové poplatky své druhé vítězství

Další body pro banky v souboji o poplatky za vedení úvěrových účtů dnes připsala Komerční banka. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl ve sporu nespokojeného klienta a banky stejně, jako v případě jiných finančních institucí rozhodoval OS pro Prahu 4 – tedy že dříve uzavřená smlouva o úvěrovém účtu platí a že obě strany ji uzavřely na základě svobodného rozhodnutí. Pro samotnou KB se jedná o druhé vítězství ve sporech o vracení úvěrových poplatků.

Komerční banka
12.11.2013 17:01   |  

„Rozhodnutí, které padlo na dnešním stání, je v souladu se závěry soudu s KB v jiném případu z poloviny července 2013. Jsme přesvědčeni, a dnešní verdikt nám dal opětovně za pravdu, že poplatky za správu úvěrů jsou účtovány plně v souladu se všemi příslušnými zákony. Byly řádně sjednány ve smlouvě o úvěru, klienti byli o těchto poplatcích informováni před podpisem smlouvy o úvěru, a k uzavření smlouvy o úvěru přistoupili zcela svobodně po zvážení alternativ v podobě jiných nabídek bank na vysoce konkurenčním bankovním trhu v České republice,“ uvedl k rozhodnutí Martin Křivda z právního odboru Komerční banky.

Banky v průběhu října „nashromáždily“ u pražských obvodních soudů přes patnáct konečných rozhodnutí ve svůj prospěch. V reakci na utrpěné porážky se pak iniciativa Poplatkyzpet.cz, která zastupuje většinu nespokojených klientů, rozhodla zaslat desetitisíce podnětů ve stejné věci na Kancelář finančního arbitra a souběžně s tím prohlásila, že je připravena zaslat podnět na přezkum rozhodnutí nižších soudů k Ústavnímu soudu. Podle ní jsou ve střetu dva právní principy – ochrana slabšího s principem autonomie smluv. Obvodní soudy se zatím klonily právě k rozhodování dle principu autonomie smluv.


Čtěte také:

Marek Schwarzmann: Chladný, nebo horký?

Finanční arbitr: Klient a banka uzavřeli platnou smlouvu o úvěru. Banka poplatky vracet nemusí

Banky už ve sporu o poplatky vedou drtivě. Zvrátit to může Ústavní soud

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web