Komerční banka v pololetí zvýšila zisk o 12,5 procenta

4.8.2010 8:36   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Komerční banka zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 12,5 procenta na 6,5 miliardy korun. V loňském prvním pololetí měla zisk 5,8 miliardy korun. Výsledky rovněž oznámila majitelka Komerční banky - francouzská banka Société Générale. Ta ve druhém čtvrtletí ztrojnásobila zisk. Podle hodnocení analytiků jde o nečekaně dobré výsledky.

„Výsledky byly lepší ve všech hlavních položkách, včetně čistého úrokového výnosu a čistých příjmů z poplatků. Celkově hodnotíme výsledky Komerční banky jako kvalitativně nejlepší v porovnání s ostatními středoevropskými bankami, které dnes oznámily také výsledky hospodaření,“ uvedl analytik České spořitelny Václav Kmínek.

Komerční banka uvedla, že mírné zlepšení makroekonomických ukazatelů se pozitivně odráží ve finančních a obchodních výsledcích. „V podnikatelských segmentech vidíme mírný nárůst poptávky po úvěrech a podobný vývoj sledujeme rovněž v oblasti financování bydlení. Stabilizace ekonomiky příznivě ovlivnila také vývoj nákladů na riziko. Oživení ekonomiky však stále vidíme jako velmi křehké a je tedy zřejmé, že i nadále klademe důraz na důsledné řízení nákladů a rizik,“ komentoval výsledky generální ředitel KB Henri Bonnet.

Čistý úrokový výnos, hlavní zdroj příjmů, KB meziročně mírně vzrostl o 1,2 procenta na 10,7 miliardy korun. Takzvané náklady rizika se za první pololetí meziročně snížily o 33,6 procenta na 1,8 miliardy korun.

„Vývoj nákladů rizika byl pozitivně ovlivněn postupným zlepšováním makroekonomické situace a rovněž stále vylepšovanými postupy řízení rizik. V meziročním srovnání došlo k patrnému zlepšení v podnikovém segmentu, zejména u středních a větších podniků,“ uvedla KB v tiskové zprávě.

Celkový objem poskytnutých úvěrů se meziročně mírně zvýšil o 1,1 procenta na 385,6 miliardy korun. Objem vkladů v meziročním srovnání vzrostl o 0,8 procenta na 536,5 miliardy korun. Klesl ovšem příjem banky z finančních operací o 29 procent na 1,4 miliardy korun vlivem nepříznivého vývoje na finančních trzích.

„Očekávám pozitivní reakci trhu. Pozitivně hodnotím především zlepšující se kvalitu úvěrového portfolia a lepší provozní ziskovost,“ zhodnotil výsledky Komerční banky analytik Patrie Tomáš Tomčány. Akcie banky na pražské burze jeho slova potvrzují - po oznámení dat přidávají akcie na pražské burze během dopoledne více než tři procenta.

Société Générale ztrojnásobila zisk

Zisk francouzské banky Société Générale, která vlastní Komerční banku, se ve druhém čtvrtletí více než ztrojnásobil na 1,08 miliardy eur z loňských srovnatelných 309 milionů eur. Výsledky podpořily dobré výsledky retalilového bankovnictví a nížší rezervy na toxická aktiva.

Zisk z investičního bankovnictví poklesl o 53 procent na 410 milionů eur, to je však lepší výsledek než čekali analytici. Ti odhadovali 284 milionů eur. „Divize investičního bankovnictví dosáhla uspokojivého ziku i přes náročné tržní prostředí,“ uvedl generální ředitel Frederic Oudea.

Příjmy banky se zvýšily o 16,8 procenta na 6,7 miliardy eur. Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 732 milionů eur při příjmech 6,2 miliardy eur. Société Générale minulý měsíc prošla zátěžovými testy evropských bank. V dalším výhledu je však obezřetná a varovala, že ekonomické oživení je stále křehké a výhled růstu v Evropě zůstává mírný.

Autor: prh, pda

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web