Komerční banka zvýšila do března zisk o pět procent na 3,38 miliardy korun

5.5.2011 16:05   |  

Komerční banka zvýšila za letošní první čtvrtletí čistý zisk meziročně o 5,2 procenta na 3,38 miliardy korun. Loni ve stejném období měla zisk 3,2 miliardy korun. K dobrému výsledku přispěl významný pokles nákladů na rizika proti stále zvýšené úrovni z počátku loňského roku.

Čisté úrokové výnosy, hlavní zdroj příjmů banky, se meziročně zvýšily o 1,5 procenta na 5,4 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí stouply o 0,6 procenta na 1,87 miliardy korun. Provozní náklady vzrostly meziročně o 6,3 procenta na 3,15 miliardy korun. Hrubý provozní zisk KB klesl o 3,6 procenta na 4,8 miliardy korun.

„Celkově hodnotíme výsledky neutrálně. Jediným výraznějším zklamáním jsou pro nás výnosy z poplatků a provizí, na druhou stranu nižší náklady a vyšší úrokové výnosy jsou pozitivním faktorem. Neočekáváme žádnou výraznější reakci trhu na zveřejněná čísla,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie Komerční banky se na pražské burze obchodovaly po 10 hodině slabší o více než procento na 4280 korunách.

Celkové provozní výnosy KB zůstaly ve čtvrtletí na přibližně stejné úrovni jako loni, tedy na 7,97 miliardy korun. Čistý zisk z finančních operací poklesl o 8,8 procenta na 713 milionů korun. „Větší část příjmů pocházela z obchodů na vlastní účet, poptávka klientů byla relativně slabá,“ uvedla banka.

Celkový objem vkladů činil 536,1 miliardy korun, což je o 0,9 procenta méně ve srovnání s prvním čtvrtletím 2010. Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB ke konci března 2011 se meziročně zvýšil o 4,2 procenta na 398,2 miliardy korun.

Samotná KB měla ke konci roku března celkem 1,583 milionu klientů, tedy meziročně o dvě procenta méně. Z toho 1,316 milionu byly fyzické osoby. Banka se chce přitom letos zaměřit na získání nových klientů. Ke konci března měla banka 395 poboček a 680 bankomatů.

Komerční banka patří k největším bankovním skupinám v tuzemsku. Loni vykázala konsolidovaný čistý zisk 13,33 miliardy korun, což bylo meziročně o 21,1 procenta více. Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Té klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 13,8 procenta na 916 milionů eur (22,1 miliardy korun). Za slabší výsledky může změna hodnoty vlastního dluhu. Z hlavních konkurentů zatím oznámila výsledky za první čtvrtletí jen Česká spořitelna, které vzrostl konsolidovaný čistý zisk o téměř 21 procent na 3,8 miliardy korun. ČSOB oznámí výsledky 12. května.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web