Komerční banka zvýšila zisk o téměř 13 procent

5.5.2010 9:09   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Skupina Komerční banky (KB) v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala čistý zisk ve výši 3,209 miliardy korun. V meziročním srovnání to znamená nárůst o 12,8 procenta. K dobrému výsledku přispěly další úspory provozních nákladů a výrazný pokles nákladů rizika.

Objem úvěrů, jež banka poskytla klientům, meziročně posílil o jedno procento na 382 miliard korun, zatímco objem vkladů meziročně stoupl o 0,4 procenta na 541,2 miliardy korun. Provozní náklady banka snížila o 7,8 procenta na tři miliardy korun. Hrubý provozní zisk KB do března poklesl meziročně o 0,7 procenta na pět miliard korun.

Banka uvedla, že za dobrými výsledky stojí zejména úspory provozních nákladů a pokles nákladů rizika, vývoj však stále ovlivňovala ekonomická krize. „Hospodářské prostředí stále nebylo příznivé, ale některé první známky postupně začaly naznačovat možnost oživování ekonomické aktivity a důvěry spotřebitelů i podniků,“ uvedla banka.

Oznámené výsledky byly pro analytiky pozitivním překvapením. „Celkově jsou výsledky KB mírně lepší než jsme očekávali díky nízkým opravným položkám na úvěry, mírně horší provozní výsledek neznamená výrazné překvapení. KB meziročně zvýšila výnosy z úroků i poplatků a potvrdila schopnost držet nízko provozní náklady,“ uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek. Dodal však také, že je stále vidět stále slabá poptávka po úvěrech od podniků, to se však může ve druhém pololetí s růstem průmyslu otočit.

I přes pozitivní výsledky však titul na pražské burze pod dojem negativního sentimentu v Evropě odepisuje 1,4 procenta na 3796 korun za akcii. „ Aktuálně jsou akcie bank pod tlakem kvůli nejistotě ohledně dopadů zadlužení PIIGS na ekonomický vývoj v Evropě,“ uvedl Bártek s tím, že v případě uspokojivého vyřešení zadlužení Řecka a uklidnění trhu tak titul může pokračovat v mírném růstu.

PIIGS znamená označení zemí, kteří se potýkají se špatným stavem veřejných financí. Patří k nim Španělsko, Irsko, Portugalsko, Itálie a Řecko.

Zisk Société Générale překonal odhady

Majitel Komerční banky, francouzská banka Société Générale, vytvořil čistý zisk ve výši 1,1 miliardy eur, což je více, než očekával trh. Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali, že čistý zisk dosáhne 614 milionů eur.

Společnost vyjádřila nad dosaženými výsledky spokojenost a uvedla, že v letošním roce očekává, že zisk stoupne na tři miliardy eur. Pro srovnání, v prvním čtvrtletí roku 2009 se banka musela vyrovnat se ztrátou 278 milionů eur. Société Générale rovněž sdělila, že v řeckých vládních dluhopisech má nyní investováno tři miliardy eur.


Čtěte také: České banky vynášejí vlastníkům nejvíce

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web