Komerční banky dluží ECB rekordních 910 miliard eur

1.7.2010 11:13   |  

Objem úvěrů, které Evropská centrální banka (ECB) poskytla komerčním bankám, se ve středu vyšplhal na nový rekord a vůbec poprvé v historii překročil částku 900 miliard eur. Finanční domy ECB dlužily zhruba 910,4 miliardy eur (asi 23,4 bilionu korun), což je podle části analytiků způsobeno i tím, že na dnešek připadla splatnost ročních úvěrů v objemu 442 miliard eur. Část bank si tak půjčila víc peněz než obvykle, aby si zvýšila likviditu.

Objem poskytnutých úvěrů se ve středu zvýšil asi o 31 miliard eur. ECB také poskytla tříměsíční úvěry za 131,9 miliardy eur, které mají banky ode dneška k dispozici. Oznámený objem poskytnutých zdrojů byl nižší, než se předpokládalo. Finanční domy dnes měly šanci také požádat ECB o šestidenní úvěry v neomezeném objemu. ECB z toho důvodu vyhlásila speciální tendr, který má pomoci bankám překlenout období do další týdenní aukce.

ECB dnes poskytla šestidenní úvěry v objemu 111,2 miliardy eur (asi 2,9 bilionu korun). Banky mezitím vrátily zmíněné roční úvěry za 442 miliard eur, které jim ECB loni poskytla jako pomoc v době finanční krize. Analytici výsledek speciálního tendru hodnotí vcelku příznivě, protože ukazuje, že o další úvěry banky nemají až tak silný zájem, jak se čekalo.

„Průměrné využití depozit by se v následujících měsících mělo pohybovat kolem 150 miliard (eur). Klíčovou otázkou je teď to, jaký to bude mít dopad na sazby,“ podotkl analytik finančního ústavu Commerzbank Christoph Rieger. Zároveň upozornil, že větší objemy peněz budou vázány v papírech s kratší splatností, takže nebudou k dispozici tak dlouho, jako dosud.

Investoři v současné době sledují dění na měnových trzích v eurozóně obzvlášť pozorně. Mají obavy, že až banky splatí speciální roční úvěry, na trh se vrátí problémy s úvěrováním a likvidita klesne na nepřijatelnou úroveň. Právě tento problém v roce 2008 prohloubil finanční krizi, když si banky přestaly vzájemně půjčovat.

Bezproblémové fungování měnových trhů je důležité i k tomu, aby finanční domy mohly úvěrovat občany a především podniky. To je nezbytný předpoklad k zajištění hospodářského růstu. I když likvidita je před splátkou ročních nouzových úvěrů za téměř půl bilionu eur relativně uvolněná, jednodenní úrokové sazby se skokově zvýšily. Část trhu má totiž obavy, že se nabídka úvěrů sníží.

Klíčová mezibankovní sazba Eonia se ve středu prudce zvýšila na 0,542 z předchozích 0,325 procenta. Dostala se tak nejvýše od poloviny června. Sazba Eonia se určuje elektronicky jako vážený průměr všech jednodenních zápůjčních transakcí na mezibankovním trhu eurozóny. Zřetel se bere jen na vybrané banky, zpravidla ty, které obchodují nejaktivněji.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web