Komisař Barnier plete nový bič na banky

1.2.2011 16:01   |  

Pokud si banky na celém světě mnuly ruce, že to s halasně vyhlašovanou regulací jejich sektoru až tak úplně „nedopadlo“, radovaly se předčasně. Tento vzkaz jim v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung poslal eurokomisař pro vnitřní trh a služby, přesvědčený zastánce evropské jednoty Michel Barnier.

„Potřebujeme chytré zákony a přísný dohled, a to nejen v Evropě, ale nejlépe na celém světě,“ prohlásil. „Pro banky už neplatí pořádky, na něž byly zvyklé, musí se podřídit novému systému,“ zdůraznil.

Barnier, který žádá od bank odpovědnost a přiměřenost, zároveň ujistil, že tentokrát nezůstane pouze u slov. On a jeho tým už pracují na znění dalekosáhlých předpisů, které mají zlepšit vnitřní a vnější dozor nad peněžními domy a institucemi. Jejich součástí má být také ustanovení, jak může být banka zrušena nebo vypořádána v případě, že se dostane do existenčních potíží. Nová pravidla hodlá Barnier uvalit i na ratingové agentury, hedgeové fondy a výplaty odměn.

Současného francouzské předsednictví ve skupině G-20 chce pak eurokomisař znovu využít k zavedení globální daně z finančních operací. Tady by se měla vztahovat na všechny obchody, prováděné na trhu.

Barnier si od ní slibuje, že by mohla snížit objem transakcí, jako jsou například nákupů a prodejů cenných papírů po internetu v rozmezí několika vteřin. „Finanční hráči by se takto více zapojili do úhrad nákladů na zdolání krize,“ uvedl francouzský zástupce v komisi. „Osobně považuji tento nápad za správný. Musí se ale prosadit všude. Jakmile se shodneme na principu, můžeme začít mluvit o výši sazby,“ dodal.

Předešlé snahy o vypsání této daně, v jejichž čele stáli Francouzi a Němci, ztroskotaly summitu G20 loni v červnu v Torontu, a to především na odporu Spojených států. Paříž a Berlín následně členy sedmadvacítku vyzvaly, aby tuto zátěž uplatnili ve vlastních řadách. Poté, co debata na toto téma vyšuměla, se ji Barnier snaží opět oživit.

Eurokomisař zároveň přiznal, že pracuje na myšlence bankovního odvodu, jenž by zcela nebo zčásti posloužil k pokrytí nákladů, spojených s insolvencí peněžních ústavů. Podobný nástroj chystá na národní úrovni Německo. Evropskou daň, jež by získávala prostředky do unijního rozpočtu, Barnier naopak odmítl.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web