Komodity – jaké místo mají v portfoliu

7.5.2010 9:08   |  

O komoditách se hovoří jako o jedné z investičních alternativ. Od roku 2000 zažily zajímavý růst (ale i pád). Jaká je tedy jejich současná role v investičním portfoliu?

Žádoucí diverzifikace

Mezi komodity patří hlavně suroviny, které jsou nedílnou součástí ekonomiky. Bez ropy, železa, oceli nebo zemního plynu si těžko dokážeme představit průmysl. Zemědělské komodity jsou základem našeho jídelníčku a ošacení. Lze předpokládat, že díky inflaci a zvyšující se poptávce v rozvojových zemích bude dlouhodobě možné z růstu komodit profitovat. Na druhé straně jak ukázal rok 2008, komoditní trhy nejsou zcela bez rizika. Od roku 1991 rostly komodity měřeno indexem DJ – UBS Commodity Index Total Return tempem 5,2 procenta za rok (viz graf).

Ceny komodit kolísají asi podobně jako akciové trhy, ale vyvíjejí se na těchto trzích nezávisle. Díky tomu je zařazení komodit do portfolia žádoucí – díky efektu diverzifikace snižujeme riziko.

Ke komoditám přes akcie

Komodity se dají v zásadě nakupovat dvěma způsoby. Jedním z nich je přímá investice do komodit. Druhá cesta je nákup komoditních akcií. Jedná se o akcie firem, jejichž vývoj je s cenami komodit úzce spjat. Jde hlavně o těžební a ropné společnosti či zemědělské firmy.

Hlavní výhodou nákupu akcií komoditních firem je podílení se na jejich podnikání. Když bude pozvolna klesat cena zlata, zlatý důl může snižovat náklady a stále generovat zisk. Dlouhodobě přinášejí komoditní akcie lepší výnosy než samotné komodity.

Komoditní akcie tvoří přibližně 30 procent světového akciového trhu. To je více než dostatečný podíl. Kdo tedy investuje do široce diverzifikovaných akciových fondů nebo podobných instrumentů, má komodity vyřešeny.

Alternativa k dluhopisům

Komodity jsou svou podstatou také určitou alternativou k penězům. Pokud bude růst peněžní zásoba, investoři budou nakupovat komodity (a akcie a nemovitosti), a tím tlačit jejich ceny vzhůru. Růst cen komodit na druhé straně znamená růst inflace a ta zase snižuje hodnotu dluhů.

Kromě toho komodity mají hodnotu samy o sobě, a to díky své využitelnosti. Hodnota dluhopisů (a peněz) je závislá na důvěře v ně a ve státy, které je emitují. Díky tomu se komodity chovají jako alternativa k dluhopisům. Rostou, když se dluhopisům nedaří, a naopak.

Proto kvůli diverzifikaci doporučujeme do dluhopisové části dlouhodobého portfolia přimíchat zhruba deset procent komoditních investic.

Jak nakládat s komoditami

- kupujte široce diverzifikovaný komoditní fond nebo podobný produkt, ne jen jednu komoditu
- s komoditami nespekulujte, nevyužívejte finanční páku k dlouhodobé investici
- dobře diverzifikované akciové portfolio obsahuje komodity z 30 procent
- přímá investice do komodit patří do dluhopisové složky portfolia z deseti procent

Autor je analytikem společnosti Fichtner


Sledujte vývoj cen komodit online na E15.

Autor: Tomáš Tyl

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web