Konkurz Pivovarů Hradec Králové trval šestnáct let

Věřitelé zkrachovalého státního podniku Pivovary Hradec Králové se po šestnácti letech dočkali svých pohledávek. Malou útěchou jim může být to, že zaměstnanci dostali sto procent svých pohledávek, ostatní pak pak čtvrtinu. Obvyklá míra vypořádání totiž bývá spíše v řádech jednotek procent. Konkurz skončil jeho zrušením poté, co byli věřitelé vyplaceni.

ilustrační foto, pivo, sudy, pivovar
15.12.2014 7:07   |  

„Důvodem pro vedení konkurzního řízení byla skutečnost, že z původního státního podniku zbyly po provedené privatizaci a restituci pouze části, které nebyly schopny samostatného ekonomického přežití,“ řekl deníku E15 konkurzní správce Marian Pavlov.

Do konkurzního řízení podniku, pod který v minulosti spadaly známé pivovary v Havlíčkově Brodě či Hlinsku, se v roce 1998 přihlásilo přes šedesát věřitelů s nároky na 216 milionů korun. Po rozprodeji majetku mohl správce mezi věřitele rozdělit celkem dvaasedmdesát milionů korun, tedy 25,1 procenta nároků. Největším věřitelem byl královéhradecký finanční úřad s pohledávkou ve výši 117 milionů.

Samotné Pivovary Hradec Králové vznikly 1. ledna 1989 sloučením tehdejších státních podniků Pivovary a sladovny a Východočeské pivovary. Pod skupinu v tu dobu patřilo na dvě desítky provozů s výstavem kolem tří set tisíc hektolitrů. Nástup tržní ekonomiky ale skupina neustála.

S pozemky nepřišly závazky

Roli podle Pavlova sehrálo například i to, že v souvislosti s restitucemi byly převedeny původním majitelům pozemky, stavby a technologie jednotlivých pivovarů, ale už nikoli závazky vyplývající z úvěrů poskytnutých na investice do nich.
Některé pivovary ale nebyly schopné ekonomického provozu ani po osamostatnění pod novými majiteli a postupně zkrachovaly.

K nim patřil například samotný pivovar v Hradci Králové založený již v polovině 19. století nebo pivovar v Dobrušce, který se ale podařilo pod novými majiteli před lety znovu zprovoznit. Další pivovary jako například v Havlíčkově Brodě, Trutnově, Broumově a Pardubicích fungují nepřetržitě dodnes. Pivovar v Hlinsku, který do roku 1996 spadal pod hradecké pivovary, například nyní provozuje skupina pivovary Lobkowicz.


Čtěte také:

Lobkowicz plně ovládl hlinecký Pivovar Rychtář

Petr Dařílek: Distribuční kanály s pivem jsou rozbité a nezávislý trh minimální

Prazdroj rozšíří za desítky milionů své sklady

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web