Penta nabídla Sazce miliardy. Ale Hušák musí pryč

22.12.2010 18:58   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Finanční skupina Penta nabízí akcionářům Sazky kapitálový vstup v řádech několika miliard korun. Podmínkou je, že Penta získá stoprocentní podíl ve společnosti, Sazka se nedostane do insolvence a se bude pakovat kompletní vrcholový management v čele s generálním ředitelem Alešem Hušákem. „Pokud bychom nemohli vstoupit do Sazky sto procenty, nabídku stáhneme,“ uvedl šéf skupiny Marek Dospiva.

„Jsme připraveni vložit do Sazky miliardy korun a garantovat sportovním svazům částky v řádu stamilionů,“ řekl Dospiva.

Penta chce ve společnosti získat stoprocentní podíl, jiná varianta nemá podle Dospivy smysl. Vstup podmínil dohodou s akcionáři, zpracováním plánu restrukturalizace, bezodkladným jmenováním nového vrcholového vedení, zpracováním plánu prodeje neproduktivních aktiv, včetně Malé arény a případně O2 Areny. Pozastavit se mají i veškeré investice. Sazka se rovněž nesmí dostat do úpadku, v takovém případě Penta nabídku stáhne.

Současnou situaci Sazky, která má problémy s placením svých dluhů, podle Penty způsobila série manažerských selhání především současného generálního ředitele Aleše Hušáka. Jde prý především o megalomanské projekty, jako je stavba ekonomicky nenávratné arény v nákladové ceně přes devět miliard korun, financované prakticky ze sta procent z cizích zdrojů. „Útoky ze strany pana Hušáka vnímáme jen jako snahu o odpoutání pozornosti od jeho manažerských selhání. Nemáme zájem o žádné nepřátelské převzetí,“ uvedl Dospiva.


Čtěte více:

Vítek koupil další dluh Sazky, bude po ní chtít nejméně 900 milionů

Hušák: Za vývojem v Sazce stojí konkurence


Penta zítra rozešle všem akcionářům v čele s Českým svazem tělesné výchovy (ČSTV), který vlastní zhruba 68procentní podíl v Sazce, písemnou nabídku. Akcionáři by se měli rozhodnout do poloviny ledna, kdy Sazce hrozí návrh na insolvenční řízení ze strany miliardáře Radovana Vítka. Technický scénář vstupu Penty do Sazky je nyní podle Dospivy předčasné popisovat.

Insolvenční řízení může již v polovině ledna navrhnout miliardář Radovan Vítek, který drží pohledávky ve výši 830 milionů. Dospiva připustil, že Vítka obeznámil s obecným plánem restrukturalizace. „Doufám, že i s ostatními věřiteli dají Sazce více času a zachovají se pragmaticky,“ řekl Dospiva. Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda Penta jen potvrdila, že jí jde o nepřátelské ovládnutí Sazky a vyostřuje konkurenční boj.

Sazka musí sehnat do poloviny ledna 1,2 miliardy na splátky závazků, další jednu až dvě miliardy do konce roku 2011. Generální ředitel Sazky Aleš Hušák se snaží situaci vyřešit restrukturalizací dluhů a na druhou polovinu ledna svolává setkání majitelů dluhopisů, kteří mu mohou restrukturalizační plán odsouhlasit.

Opatrný je k nabídce Penty předseda ČSTV Pavel Kořán, který na jednání chyběl. „Až dostaneme konkrétní písemnou nabídku Penty, budeme se jí zabývat. Je otázkou, co bude za převzetí opravdu chtít, zatím znám jen plány managementu Sazky v čele s panem Hušákem a Ulčákem,“ uvedl pro E15 Kořán.

Jednotlivé svazy, které ČSTV zastřešuje, vesměs vstup Penty vítají. „Jde o rozumnou nabídku. Zachraňme Sazku, ale ptejme se, kolik peněz získají sportovci,“ řekl například šéf tenisového svazu Ivo Kaderka. Dodal, že mu chybí relevantní informace o dění v Sazce. V plánu vedení Sazky na stabilizaci společnosti prý neslyšel jediné slovo o budoucnosti financování sportu. Možnost jednání s Pentou přivítal i šéf basketbalového svazu Miroslav Jansta. Nový způsob financování sportu by podle něj měly hledat také státní orgány, jako jsou ministerstva školství a financí.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web