Kontroloři našli v účetnictví ministerstva zemědělství chyby za 1,2 miliardy

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil v údajích účetní závěrky ministerstva zemědělství za rok 2011 chyby za 1,2 miliardy korun. Vznikly především kvůli špatnému účtování poskytnutých dotací, které měly stanovené vyúčtování až v následujícím roce. Ministerstvo nedostatky v oblasti účetnictví přiznalo a chystá nápravu.

 Petr Bendl
22.4.2013 9:21   |  

Uvedla to mluvčí NKÚ Olga Málková. Ke spolehlivosti účetní závěrky se úřad nevyjádřil, zdůvodnil to nejasnostmi v účetních předpisech. NKÚ opakovaně upozorňuje, že pravidla pro vedení účetnictví a výkaznictví organizačních složek státu musí být v celém rozsahu jednoznačná, srozumitelná a úplná.

V účetní závěrce ministerstva zemědělství za rok 2011 ale nebylo možné vyhodnotit správnost použití pravidel u více než 62 miliard korun, proto se NKÚ ke spolehlivosti závěrky nevyjádřil. Nejasnosti se podle Málkové týkaly například předfinancování výdajů, které má později proplatit EU, nebo majetkové účasti státu v obchodních společnostech.

Kontroloři také zjistili, že ministerstvo zemědělství v roce 2011 zaplatilo soukromé společnosti přes 60 milionů korun, a to na základě rozhodnutí soudu, protože resort musel dostát svému ručitelskému závazku za půjčku státního podniku. Za úvěr 100 milionů korun se ministerstvo v roce 1992 zaručilo v rozporu s tehdejším právním řádem. Státní podnik dluh bance nevrátil. Část resort zemědělství uhradil v roce 1995, šlo o 70 milionů korun. Zbytek pohledávky banka postoupila soukromé firmě, která ministerstvo o částku i s úroky zažalovala. Soud nároky soukromé firmy potvrdil.

Ministerstvo zemědělství předloni také na základě kvalifikačních dohod uzavřených se svými zaměstnanci zaplatilo školné a výdaje spojené se studiem na vysoké škole 21 zaměstnancům za celkem 880 tisíc korun.

„Úhrada školného je podle NKÚ právem smluveným nad rámec povinností organizační složky státu podle zákoníku práce, a proto v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech,“ uvedl úřad. Pro podezření z porušení rozpočtové kázně bylo zjištění oznámeno správci daně.

„Zjištění v oblasti účetnictví ministerstvo akceptuje a již přijalo opatření k jejich nápravě, k dalším zjištěním uvedeným v kontrolním závěru podalo námitky již 9. listopadu. 2012,“ reagoval úřad. Například školné hrazené zaměstnancům studujícím na vysokých školách je prý v souladu s příslušným ustanovením zákoníku práce.


Čtěte také:

MZe hledá správce budov za 170 milionů korun na čtyři roky

NKÚ: Nad účty meteorologického ústavu silně zataženo


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web