Kontroverzní reforma finančního dohledu v EU byla schválena, ČNB je ostře proti

22.9.2010 14:04   |  

Reforma finančního dohledu v Evropské unii byla dnes s konečnou platností schválena. Její stoupenci v ní vidí opatření proti mezinárodním ekonomickým krizím, její kritici argumentují ztrátou části pravomocí a dohledu jednotlivých států nad jejich financemi. K hlavním odpůrcům patřila i Česká republika, nicméně nakonec podlehla „nátlaku“ ostatních členů Unie.

Nový systém dohledu předpokládá vznik tří nových institucí, které budou dohlížet na banky, pojišťovny a finanční trhy. Další instituce potom bude sledovat případná rizika v členských státech pro celou unijní ekonomiku.

„Na jaře 2009, kdy nová architektura finančního dohledu vznikala, jsme slyšeli ujišťování, že nebudeme potřebovat nové instituce. Teď samozřejmě vznikají nové a drahé úřady, které nemají žádnou odpovědnost, jen moc nařizovat. Přitom plnou odpovědnost za stabilitu České republiky nese i nadále Česká národní banka,“ řekl europoslanec Ivo Strejček z ODS, tedy z klubu, který byl největším odpůrcem reformy dohledu.

Podobného názoru je Robert Holman, člen bankovní rady České národní banky (ČNB), která je velkým kritikem změn. „ČNB nepodporuje přenos pravomocí na nové dohledové orgány na evropské úrovni bez převzetí i odpovědnosti,“ uvedl. ČNB se tak podle Holmana bude snažit omezit nežádoucí intervence nových evropských dohledových orgánů. Bude také obhajovat základní principy, kterými jsou nezávislost dohledových orgánů a nerozdělení pravomoci od odpovědnosti.

Holman dále upozornil, že opatření jako harmonizace pojištění vkladů na evropské úrovni nebo zdanění finančních institucí a zavádění poplatků, nesmí narušovat rozpočtovou suverenitu jednotlivých států.

Česku od začátku jednání vadilo, že nové dohledové orgány by mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů. Výsledná dohoda nicméně počítá s tím, že národní regulátor bude schopný zvrátit rozhodnutí unijního regulátora, a to v případě, že unijní verdikt bude mít důsledky pro národní rozpočet. Stát však bude muset svůj postup řádně vysvětlit – argumentování malichernými důvody má zabránit speciální klauzule. Otázkou ale stále zůstává, kdo ponese odpovědnost za škody, které může způsobit špatné rozhodnutí unijního regulátora.

Někteří čeští europoslanci hlasovali proti návrhu, přestože byli ve výrazné menšině. Proti byl celý poslanecký klub ODS. Nová podoba finančního dohledu se nelíbí ani Janu Březinovi z KDU-ČSL. „Nová pravidla finančního dohledu signalizují, že nad ekonomickou svrchovaností státu se začíná smrákat. V případě rozdílného vidění situace nadnárodní orgány dohledu ty národní jednoduše převálcují,“ uvedl.

Nový systém naopak podpořili sociálnědemokratičtí europoslanci, přestože i oni připouštějí, že není zcela bezproblémový. Reforma, která je v Evropské unii označována jako „revoluční“, by měla začít platit od příštího roku.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web