Kořan: Hušáka zatím není důvod měnit

24.2.2011 18:00   |  

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) odmítl přímý vstup investorů do Sazky. „Variantu s úpisem čtyřiapadesáti procent akcií Pentě a E-Investu jsme po jednání zavrhli,“ uvedl v rozhovoru pro E15 předseda ČSTV Pavel Kořan.

Nepřímo tak odmítl konkurenční nabídky miliardářů Karla Komárka a Radovana Vítka, kteří požadují za navýšení základního kapitálu dvoutřetinový respektive stoprocentní podíl akcií. „Dali jsme si při jednání o investorovi dvě podmínky: musí být zachována akcionářská struktura a nesmí být porušena dluhopisová dokumentace,“ uvedl Kořan.

„Z tohoto pohledu zatím podporujeme další variantu, s kterou přišla Penta a E-Invest,“ dodal. Tou by měla být zástava akcií výměnou za navýšení základního kapitálu. Přesné obrysy dohody však nejsou známé a podle informací z jednání je stále na stole několik možností.

Vedení ČSTV se rozhodne v pondělí, kdy se setká se všemi zájemci o Sazku. Nejdříve bude jednat s Komárkem, následně s Vítkem a pak s Pentou a E-Investem, který ovládá Martin Ulčák. Kořan chce s potenciálními investory projednat podmínky pomoci a zjistit, zda Vítek s Komárkem drží nadpoloviční většinu dluhopisů, což by jim umožnilo prosadit jejich okamžité zesplatnění a Sazka by musela ihned zaplatit osm miliard korun.

Vítek s Komárkem možná většinu dluhopisů nemají

„Z prohlášení v médiích vyplývá, že většinu drží. Podle našich informací jim ale pár procent chybí,“ tvrdí Kořan. Zbylé dluhopisy vlastní zahraniční hedge fondy a jejich skuteční majitelé se dají těžko dohledat. Že by Vítek s Komárkem nemuseli držet nadpoloviční většinu potvrdili E15 i další lidé na trhu, což by Pentě s E-Investem usnadnilo dohodu v Sazce. „Ale i v případě zesplatnění přislíbila Penta pomoc,“ tvrdí Kořan.

Ten zároveň nevyloučil, že vyhoví menšinovým akcionářům a svolá mimořádnou valnou hromadu Sazky. „Každopádně se ČSTV musí dohodnout s menšími akcionáři na společném řešení,“ uvedl Kořan. Podle něj musí podle současných stanov souhlasit se vstupem investora kromě ČSTV minimálně čtyři další menší akcionáři. „A to se týká i změny stanov, minimálně na tom se tedy musíme s minoritními akcionáři dohodnout,“ říká Kořan, který stále drží ochranou ruku nad generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem.

„Nebudeme iniciovat jeho odvolání, zúčastňuje se jednání a potenciální investoři ho akceptují. Není důvod přepřahat uprostřed jednání,“ uvedl předseda ČSTV. Zároveň ale nevyloučil, že v budoucnu k jeho odvolání dojde, pokud se do novely stanov dostane podmínka, že jím nesmí být bývalý člen představenstva.

Autor: Petr Svoboda, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web