Kořan: Hušáka zatím není důvod měnit

24.2.2011 18:00   |  

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) odmítl přímý vstup investorů do Sazky. „Variantu s úpisem čtyřiapadesáti procent akcií Pentě a E-Investu jsme po jednání zavrhli,“ uvedl v rozhovoru pro E15 předseda ČSTV Pavel Kořan.

Nepřímo tak odmítl konkurenční nabídky miliardářů Karla Komárka a Radovana Vítka, kteří požadují za navýšení základního kapitálu dvoutřetinový respektive stoprocentní podíl akcií. „Dali jsme si při jednání o investorovi dvě podmínky: musí být zachována akcionářská struktura a nesmí být porušena dluhopisová dokumentace,“ uvedl Kořan.

„Z tohoto pohledu zatím podporujeme další variantu, s kterou přišla Penta a E-Invest,“ dodal. Tou by měla být zástava akcií výměnou za navýšení základního kapitálu. Přesné obrysy dohody však nejsou známé a podle informací z jednání je stále na stole několik možností.

Vedení ČSTV se rozhodne v pondělí, kdy se setká se všemi zájemci o Sazku. Nejdříve bude jednat s Komárkem, následně s Vítkem a pak s Pentou a E-Investem, který ovládá Martin Ulčák. Kořan chce s potenciálními investory projednat podmínky pomoci a zjistit, zda Vítek s Komárkem drží nadpoloviční většinu dluhopisů, což by jim umožnilo prosadit jejich okamžité zesplatnění a Sazka by musela ihned zaplatit osm miliard korun.

Vítek s Komárkem možná většinu dluhopisů nemají

„Z prohlášení v médiích vyplývá, že většinu drží. Podle našich informací jim ale pár procent chybí,“ tvrdí Kořan. Zbylé dluhopisy vlastní zahraniční hedge fondy a jejich skuteční majitelé se dají těžko dohledat. Že by Vítek s Komárkem nemuseli držet nadpoloviční většinu potvrdili E15 i další lidé na trhu, což by Pentě s E-Investem usnadnilo dohodu v Sazce. „Ale i v případě zesplatnění přislíbila Penta pomoc,“ tvrdí Kořan.

Ten zároveň nevyloučil, že vyhoví menšinovým akcionářům a svolá mimořádnou valnou hromadu Sazky. „Každopádně se ČSTV musí dohodnout s menšími akcionáři na společném řešení,“ uvedl Kořan. Podle něj musí podle současných stanov souhlasit se vstupem investora kromě ČSTV minimálně čtyři další menší akcionáři. „A to se týká i změny stanov, minimálně na tom se tedy musíme s minoritními akcionáři dohodnout,“ říká Kořan, který stále drží ochranou ruku nad generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem.

„Nebudeme iniciovat jeho odvolání, zúčastňuje se jednání a potenciální investoři ho akceptují. Není důvod přepřahat uprostřed jednání,“ uvedl předseda ČSTV. Zároveň ale nevyloučil, že v budoucnu k jeho odvolání dojde, pokud se do novely stanov dostane podmínka, že jím nesmí být bývalý člen představenstva.

Autor: Petr Svoboda, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Česká ekonomika byla loni z nových členů EU druhá nejvýkonnější

Česká ekonomika byla loni z nových členů EU druhá nejvýkonnější

Ekonomický růst České republiky loni vykázal 4,5 procenta. Šlo o nejlepší výsledek od roku 2007. Mezi členskými zeměmi vstupujícími do EU po roce 2000 patřila Česku z hlediska… více

Mobilní web