Koupě bytu se vyplatí. Sazby u hypoték jsou na minimu

22.5.2013 9:41   |  

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu klesla na 3,08 procenta, a dostala se tak nejnižší hodnotu od doby sledování tohoto ukazatele. Důvodem byly jarní akce bank a jejich boj o klienty.

Z údajů Hypoindexu, který průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace sleduje od roku 2003 vyplývá, že zájem o hypotéky s nízkými sazbami stále roste.

Letos v dubnu bylo sjednáno 7514 hypoték a jen těsně nebyl překonán rekord z prosince 2012, kdy bylo sjednáno 7637 hypotečních úvěrů. Klienti bank si však berou o něco nižší hypotéky, objemy totiž proti minulému měsíci lehce klesly. V dubnu si klienti bank pořídili hypotéky za celkem 11,9 miliardy korun. Po dlouhé době také klesla průměrná výše hypotéky, a to na 1,585 milionu Kč. Kolem této úrovně se hypotéky pohybovaly naposledy v polovině roku 2006.

Vývoj Hypoindexu

„Nízká cena zdrojů v kombinaci s přijatelnými inflačními očekáváními a s náznaky, že restriktivní opatření měnové politiky v blízké budoucnosti nepřipadají v úvahu, připravily půdu pro další dno úrokových sazeb hypotečních úvěrů,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Banky mají podle něj výrazné přebytky peněz, ale vzhledem k nízkým výnosům státních dluhopisů a vyšší opatrnosti v důsledku ekonomické situace mají málo alternativ k jejich výnosnému umístění.

V dubnu nabrala na obrátkách kauza ohledně vrácení poplatku za vedení úvěrového účtu. Iniciativy posbíraly přes 310 tiísíc plných mocí a první žaloby se dostanou k soudu během června. Přihlásit se o zpětné vyplacení poplatku mohli klienti do konce dubna.


O hypotékách čtěte více:

Jaro 2013: Hypotéky opět v akci

Hypotékomat nabízí refinancování při končící fixaci hypotéky


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web