Královské rezervy povinného ručení

2.4.2010 9:01   |  

Povinné ručení je po běžném účtu snad nejvyužívanější finanční produkt, protože se mu nevyhne žádný majitel auta. Sečteme-li vybrané pojistné na všechna auta za rok, nejedná se o malé částky. Čtrnáctka pojišťoven si mezi sebou jen v loňském roce rozporcovala pořádně vypaseného téměř čtyřiadvacetimiliardového medvěda – přesněji 23 815 909 000 korun.

Pojišťovny samozřejmě z vybrané částky plní svou povinnost – hradí vzniklé škody – i tak jsou ale jejich „příjmy“, respektive technický zisk (pokud od této částky odečteme také provozní náklady) – více než zajímavé. Statistiky za rok 2009 ještě nebyly zveřejněny, pojďme se proto podívat na ty předloňské a starší (viz tabulka).

Na první pohled to nejsou vůbec špatná čísla. Za devět let činil rozdíl mezi vybraným pojistným a vyplaceným pojistným plněním více než 100 miliard. Otázkou je, o co všechno musejí pojišťovny tuto částku pokrátit, abychom mohli hovořit o zisku.

Škody do budoucna

„Rozhodně nejvyšší položkou jsou takzvané škody do budoucna – povinné rezervy, které musí každá pojišťovna vytvářet na hrazení možných budoucích výloh,“ vysvětluje mluvčí České pojišťovny, největšího hráče na trhu, Václav Bálek. „Rozdíl mezi touto vybranou a vyplacenou částkou skutečně vypadá hrozivě, jenže nikdy nevíte, co se vám – řidiči – stane, za co my – pojišťovny – budeme muset platit. Proto je rezerva zcela nezbytná. Navíc s tím, jak se neustále zkvalitňuje lékařská péče, dochází i k jejímu zdražování, proto jsou rezervy neustále vyšší a vyšší,“ dodává.

Slova Václava Bálka potvrzuje i pojišťovací analytik společnosti Partners Dušan Šídlo: „Nikdo opravdu neví, jaké budou zákony a náhrady za zdraví za deset, dvacet nebo třicet let. Povinné ručení ale každopádně není pro pojišťovny ztrátový produkt.“

Jak zjistit výši rezerv?

V paragrafech se můžeme dobrat jen neurčitého popisu, kterým se rezervy u neživotních pojištění stanovují. Rezerva na pojistná plnění se tvoří z části pojistného a určuje se: zaprvé z pojistných událostí hlášených do konce běžného období, ale v tomto období nezlikvidovaných (RBNS); zadruhé z pojistných událostí vzniklých v běžném období, ale nehlášených (IBNR); a konečně z pojistných událostí zlikvidovaných, ale v běžném účetním období neuhrazených.

Odhad nehlášených škod

„Zejména výpočet rezervy IBNR je jednou z největších výzev, která před matematiky stojí,“ říká zaměstnanec jedné z českých pojišťoven, který si nepřál být jmenován. „Této problematice rozumí v Čechách tak deset lidí. Je ale pravda, že IBNR se u neživotního pojištění používá na řízení zisku firmy. Když vychází zisk příliš velký, vypočte se IBNR vyšší a naopak,“ dodává.

Zajímavostí je, že dvě ze čtyř metod výpočtu uvedených ve vyhlášce obsahují poznámku: „Jestliže v průběhu sledovaných období nebyla zaznamenána žádná ztráta z pojištění, není třeba vyrovnávací rezervu vytvářet.“ Počet sledovaných období pro použití této metody ale musí být mezi 15 a 30 lety. Metody, které o délce časového období nehovoří, pak stanovují maximální výši rezervy vzorcem jako násobek koeficientem.

Záhadný dvojnásobek

Nějaký strop tedy přece jen existuje. Přesto zůstává nepochopitelné, proč je nutné na pojistném vybírat každý rok více než dvojnásobek toho, co se vyplatí. Vždyť mezi vyplacenými penězi nejsou v jednotlivých letech žádné zásadní rozdíly. A povinné ručení je pravidelně každým rokem dražší, i když s uplatněným pětiprocentním bonusem mohou být hrazené částky na stejné úrovni.

Autor je analytikem společnosti Partners

Autor: Martin Vlnas

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web