Kreml odstartoval velkou privatizaci prodejem banky VTB

16.2.2011 7:51   |  

aktualizováno Rusko spustilo plánovanou masivní privatizaci, od které očekává až šedesát miliard dolarů (přes biliardu korun) do státní kasy. Zahájilo ji prodejem desetiprocentního podílu ve druhé největší ruské bance VTB, který vládě vynesl 3,26 miliardy dolarů.

Ruský premiér Vladimir Putin konstatoval, že prodej podílu ve VTB byl úspěšný, a to navzdory finančním obtížím, kterým jeho země čelí.

„Myslím, že úspěch tohoto prodeje znamená, že investorům se vrátila důvěra v náš finanční sektor,“ uvedl po schůzce s Putinem prezident banky Andrej Kostin.

Při prodeji, který snížil státní podíl ve finančním ústavu na 75 procent, vládě radily Bank of America Merrill Lynch, Deutsche Bank a VTB Capital. Ruský stát do banky majetkově vstoupil v době vrcholící finanční krize, aby ji ochránil před kolapsem.

Podle vládního prohlášení byl o podíl -zájem mezi ruskými i zahraničními investory, poptávka dvojnásobně převýšila nabídku, a vláda proto obchod považuje za jeden z nejlepších v době po krizi.
Zájem o akcie měly americké, evropské i blízkovýchodní fondy. Největším individuálním kupcem byl podle zahraničního tisku italský pojišťovací gigant Generali, který prý koupil jedno procento akcií za 300 milionů dolarů. Minoritním akcionářem Generali je i tuzemská PPF.

Prodej části VTB spouští rozsáhlou privatizaci ruského státního majetku. Generální ředitel Sberbank, ruské největší banky, German Gref uvedl, že vláda prodá svůj sedmiprocentní podíl ve Sberbank ve druhém pololetí letošního roku.

„Řešíme to aktivně s vládou a centrální bankou a v druhé půli letošního roku by měl být prodej dokončen,“ řekl Gref.

Nicméně, jak uvedl šéf investičního bankovnictví v ruské Renaissance Capital Alexander Merzlenko, ruská vláda si stále není jista, kdy nastane nejlepší chvíle přinést tolik aktiv na trh.
Celkově vláda plánuje v následujících dvou letech prodat dalších 25 procent VTB, z toho deset procent ještě letos. Na seznamu podílů podniků k prodeji je kromě obou zmíněných bank ještě agrární banka Rosselchozbank, logistická firma Sovcomflot, letecká společnost Aeroflot nebo ropný koncern Rosněfť.

Dobrá zpráva přichází pár dní poté, co tři soukromě vlastněné ruské firmy stáhly své plány na vydání akcií v Londýně s poukazem na zhoršené podmínky na trhu. Investoři se od ruských firem jakožto představitelů rozvojových trhů odvraceli kvůli nepokojům v Egyptě.

Autor: Zdeněk Pečený, Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web