Krize nekrize, české banky zvyšují zisky

Vypadá to jako zázrak, v Evropě zuří krize, útraty lidí i vlády klesají, ale české banky vydělávají stále více. Podle souhrnných statistik České národní banky vydělaly domácí finanční ústavy v letošním prvním kvartále 15,79 miliardy korun, což je skoro o deset procent více než ve stejném období loni.

 Banka ČSOB
15.5.2012 7:17   |  

Výsledky už zveřejnily čtyři největší banky, z první pětky chybí jen Raiffeisenbank. ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka, které ovládají většinu domácího trhu, zvýšily zisky. Více letos vydělává i čtvrtá UniCredit, která výsledky zveřejnila včera. Meziročně jí stoupl čistý zisk o čtyři procenta na 691 milionů korun.


Čtěte také:

ČSOB ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk na čtyři miliardy korun

Komerční banka vydělala za první čtvrtletí 3,5 miliardy


Česká spořitelna zvýšila čistý zisk více než o 17 procent na téměř 4,5 miliardy korun, ČSOB stoupl výdělek o šest procent na čtyři miliardy korun a Komerční banka vykázala ve čtvrtletí čistý zisk 3,5 miliardy korun, meziročně o tři procenta více.

Banky v prvním čtvrtletí těžily z evropského optimismu, který se částečně přelil i do České republiky. Očekávané utlumení úvěrové aktivity se nekonalo kvůli tomu, že Evropská centrální banka nalila na trhy bilion eur. K tomu se v Česku přidala stagnující nezaměstnanost i dynamika nesplácených úvěrů.

Co se týče produktů, tuzemské finanční ústavy nyní nejvíce tlačí refinancování úvěrů stávajících klientů, jak u podniků, tak v oblasti hypoték a spotřebitelských úvěrů – zde je stále populárnější konsolidace dluhů. Banky také pořád usilují o snižování nákladů i vlastních investic.

Otázkou zůstává, jak bankovní sektor dopadne v dalším letošním čtvrtletí, protože ekonomické prostředí už tolik optimistické není, a to s ohledem na opětovnou eskalaci problémů na periferii Evropy a nejednoznačnost dalšího politického řešení evropské krize.


Pryč s řeckými bondy

Loni měly tři české banky řecké dluhopisy dohromady za 14 miliard korun. Současný účet je 440 milionů korun, které po jarní směně bondů zbyly už jen v knihách Komerční banky. ČSOB i UniCredit všechny zbylé řecké dluhopisy prodaly. Komerční banka nyní zvažuje všechny možnosti včetně prodeje. Kolik přesně na své řecké investici tratily, banky nezveřejňují. Není ale divu, že k prodeji přistoupily: po březnové dohodě s věřiteli propadla tržní hodnota řeckých obligací na pět procent někdejší hodnoty.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web