Krize nekrize, Real Madrid utržil nejvíc v historii sportu – téměř 15 miliard

aktualizováno Pak že svět ovládá ekonomická recese. Všude to není tak horké. Real Madrid se totiž v končící loňské sezoně stal prvním sportovním klubem s ročními výnosy přes 500 milionů eur. V přepočtu na aktuální kurs to činí neuvěřitelných 14,8 miliardy korun. Vyplývá to ze 16. vydání žebříčku Fotbalové finanční ligy (Football Money League), který sestavila poradenská firma Deloitte.

 Real Madrid a největší klenot Christiano Ronaldo
25.1.2013 14:54   |  

Výnosy španělského klubu se zvýšily o 33,1 milionu eur na celkových 512,6 milionů eur, čímž Real Madrid rekordně již poosmé obhájil své prvenství v žebříčku Finanční ligy, a vyrovnal se tak klubu Manchester United, jenž se držel na nejvyšší pozici v letech 1996/97 až 2003/04. V roce 2011/12 vzrostly výnosy 20 nejvýdělečnějších klubů Finanční ligy o 10 procent na celkových 4,8 miliardy eur.

„To, že výnosy Realu Madrid v jediném roce překonaly hranici 500 milionů eur, lze považovat za mimořádný úspěch. Obdivuhodný nárůst výnosů v řádu dvojciferných čísel (10procetn), kterého dvacítka nejlepších fotbalových klubů v čele s Realem Madrid dosáhla, poukazuje na sílu těchto klubů i v době ekonomických obtíží. Výnosy 20 nejlepších klubů se od roku 1996/97, kdy jsme začali žebříček sestavovat, čtyřnásobily,“ upozornil Dan Jones, partner poradenské skupiny pro sport společnosti Deloitte

I letos se čeká rekord

„Přestože osm klubů z nejlepší dvacítky zaznamenalo v roce 2011/12 pokles výnosů, ve většině případů k němu došlo kvůli méně povedeným zápasům v rámci evropské ligy spíše než vlivem ekonomické recese. Kombinované výnosy 20 klubů Finanční ligy představují více než čtvrtinu objemu výnosů evropského fotbalového trhu. Očekává se, že v roce 2012/13 nejlepší dvacítka dosáhne kombinovaných výnosů přes pět miliard eur,“ dodal Jones.

Již pátým rokem zůstává složení první šestice klubů v žebříčku Finanční ligy stejné – Real Madrid, FC Barcelona, Manchester United, Bayern Mnichov, Chelsea a Arsenal. Klub FC Barcelona opět obsadil druhou pozici a již čtvrtým rokem tak Španělsko obhájilo dominantní postavení v žebříčku.

Jediným novým klubem, který se letos ve Finanční lize umístil, je klub Newcastle United, který vytlačil španělský klub Valencia. Finanční liga 20 nejúspěšnějších klubů zahrnuje i letos především účastníky anglické Premier League, kteří obsadili v žebříčku celkem sedm příček, přičemž pět z nich se umístilo v nejlepší desítce.

Skokanem roku Manchester City

Mezi největší skokany letošního roku patří kluby Manchester City (7. místo), Borussia Dortmund (11. místo) a Neapol (15. místo), které se posunuly o pět příček a poprvé se dostaly do první desítky. Přední kluby Premier League spolu s italským klubem Juventus pak z první desítky vyřadily Internazionale a Schalke 04.

„Díky titulu mistra anglické Premier League a účasti v Lize mistrů UEFA se výnosy anglického klubu Manchester City zvýšily o 51 procent na celkových 285,6 milionů eur, což představuje největší absolutní i relativní růst ze všech klubů Finanční ligy, dodal Austin Houlihan, senior manažer poradenské skupiny pro sport společnosti Deloitte.

Chelsea, historický první londýnský klub, který se stal vítězem Ligy mistrů, obsadil v žebříčku pátou pozici. Předčasné ukončení účasti na evropské soutěži v tomto roce a kapacitní omezení jejich domovského stadionu Stamford Bridge by však mohlo vést v příštím roce k propadu.

Vzorem financování je Manchester United

Přestože výnosy klubu Manchester United poklesly, ať už kvůli prohře v zápase o první místo v Premier League či v důsledku předčasného ukončení účasti jak v Lize mistrů, tak v anglickém fotbalovém poháru FA Cup, učinil Manchester United v rámci svých obchodních operací velké pokroky (třetí místo v žebříčku).

„Manchester United i nadále s úspěchem investuje do své značky po celém světě. Světově ojedinělá sponzorská smlouva, kterou klub uzavřel se společností General Motors na sedm let, zdvojnásobí výnosy, které klub od svého sponzora obdrží v první sezoně v roce 2014/15, kdy bude nová smlouva platit. Jednak toto nové sponzorství, ale i nové dohody týkající se vysílání zápasů Premier League platné od roku 2013/14, které přinesou jednotlivým anglickým klubům 20 až 30 milionů liber, pomohou anglickému Manchester United výrazně se přiblížit dvěma španělským klubům, které jsou v čele tabulky,“ konstatoval Houlihan.

Výsledky žebříčku Fotbalové finanční ligy 2011/12

Pramen: Deloitte

Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web