Krize zamávala sumou peněz v oběhu, loni se vrátila stabilita

14.6.2011 6:50   |  

Chování českých střadatelů, kteří během finanční krize zpanikařili a začali vybírat své vklady z bank, se vrátilo do normálu. Dokládají to pohyby oběživa, tedy objemu fyzických peněz v české ekonomice. Poté, co v roce 2008 zájem lidí o hotovost prudce stoupl, v roce 2009 opět klesl, protože obavy z krize začaly opadat.

Vloni se již objem oběživa vrátil k stabilnímu pozvolnému růstu z předkrizových let. Podle posledních dostupných údajů České národní banky (ČNB) přibyly v oběhu čtyři miliardy korun, což je změna o procento. Na konci roku 2010 tak v ekonomice kolovalo 392 miliard korun.

Fyzické peníze, které mají lidé a firmy v peněženkách a pokladnách, jsou jen zlomkem celkového objemu dané měny. Mnohem více je jí ve výkazech bank. Objem celkové měnové zásoby tak loni představoval asi 2,7 bilionu korun. Prudké výkyvy v zásobě oběživa přišly za krize po černých zprávách finančního světa. Největší panika nastala v říjnu 2008, kdy zkrachovala banka Lehman Brothers. „Změnu ve výši oběživa v roce 2008 vysvětlujeme zvýšenou nedůvěrou obyvatelstva ve stabilitu ekonomiky, tedy i stabilitu bankovního sektoru během počínající krize. V tomto období se zvýšil objem oběživa držený obyvateli, na úkor vkladů u bank,“ vysvětluje Petra Hájková z komunikace ČNB. V posledním kvartále 2008 lidé vybrali přes padesát miliard korun.


Čtěte také: Ekonomika ve čtvrtletí přidala 2,8 procenta, tahounem export


Během roku 2009 se pak důvěra v ekonomiku postupně stabilizovala. „Rezervy v hotovostech vybraných na konci roku 2008 se částečně navrátily formou vkladů do bank. V roce 2009 tedy množství oběživa pokleslo,“ dodala Hájková. Až loni se situace s hotovostí vrátila do dlouhodobého normálu, tedy k mírnému meziročnímu růstu.

Vývoj oběživa během krize byl extrémní, nicméně i během běžného roku jsou ve statistikách pohyby.
„Významné výkyvy v množství oběživa zaznamenáváme také v předvánočním období, kde je příčina nasnadě: nákupy obyvatel spojené s blížícími se vánočními svátky,“ popisuje Hájková.

Co se týče struktury peněz, v oběhu je celkem 344 milionů kusů bankovek. Bankovky se na celkovém objemu oběživa podílejí 97 procenty, zbytek připadá na mince. Nejvyšší zastoupení mají tisícikoruny, těch obíhá 122 milionů kusů. Postupně je ale dohánějí dvoutisícovky, přičemž centrální banka za to nemůže. „Trend nahrazování bankovek nominální hodnoty tisíc korun bankovkami dvoutisícovými v oběhu je způsoben vnějšími vlivy, zejména pak změnou struktury bankovek, které banky vkládají do svých bankomatů,“ uvedla Hájková. V průměru na jednoho Čecha připadá 33 kusů bankovek: dvě pětitisícovky, pět dvoutisícovek, dvanáct tisícovek a dvě pětistovky. Zbytek jsou bankovky nižší hodnoty.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web