Kulturu financuje hlavně soukromý sektor

1.6.2011 8:15   |  

Na financování kultury bylo v předloňském roce vydáno 202,78 miliardy korun. Domácnosti, podniky a neziskové organizace se na nich podílely 85,9 procenta, zatímco stát 13,9 procenta. Podíl peněz z evropských fondů a mezinárodních institucí byl 0,2 procenta. Vyplývá to z historicky prvního zpracování satelitního účtu kultury, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Odhad objemu hrubého domácího produktu kultury za rok 2009 dosáhl 64 miliard korun. To je 1,76 procenta celkového HDP. Objem hrubé přidané hodnoty (HPH), což je HDP navýšený například o dotace, byl 81,9 miliardy korun, což jsou zhruba 2,5 procenta z celkové HPH.

Statistická data ukázala podstatný rozdíl mezi jednotlivými oblastmi kulturní tvorby. A to jak v soběstačnosti, tak v průměrné výši mezd, které v nich zaměstnanci berou. Například knihovny si ze svých tržeb vydělají na svůj provoz pouhá 1,2 procenta, muzea a galerie 19,8 procenta. Studia, která pořizují zvukové nahrávky, však ze svých tržeb pokryjí své výdaje ze 105 procent.


Čtěte také: David Klimeš: Co naplat, prachy dělaj kulturu


Průměrná mzda v kultuře se v roce 2009 pohybovala okolo 24 tisíc korun, což je o tři procenta více než celorepublikový průměr. „Nadprůměrné mzdy pobírali zaměstnanci v oblasti počítačových her, naopak podhodnoceni byli zaměstnanci v oblasti tradičního umění, kde průměrná mzda činila necelých 19 tisíc korun,“ řekla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Statistici také zjistili, že mezi lety 2006 až 2009 přibylo památek, ale došlo v nich k poklesu návštěvnosti o čtyři procenta. Také u muzeí a galerií stoupl počet expozic. Návštěvnost v nich však stagnovala. Lépe na tom byla kina a divadla. U kin se snížil počet sedadel, ale zvýšil se počet představení a o osm procent jim přibylo diváků. Divadla zaznamenala mírný nárůst počtu scén i diváků.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web