Kvůli narovnání s GE se registrovalo 70 procent akcionářů Agrobanky

1.4.2011 11:29   |  

V souvislosti s dohodu o narovnání mezi GE Money Bank a akcionáři zkrachovalé Agrobanky se u GE Money Bank dosud zaregistrovalo více než 70 procent akcionářů Agrobanky. Čas na registraci přitom mají do dnešních 16:30. Vyplývá to z dostupných informací od GE Money Bank, která v rámci smíru s akcionáři Agrobanky vyplatí celkem 800 milionů korun.

„K výplatě 15 procent z nominální hodnoty akcií akcionářů, kteří chtějí přistoupit na dohodu o narovnání, bude docházet na konci srpna,“ uvedla Hana Miencilová z tiskového oddělení GE Money Bank. Společnost GE Money Bank koncem loňského roku vyměnila dluhy Agrobanky za její akcie.

Stala se tak akcionářem padlého bankovního domu, který je v likvidaci. V rámci vyplacení podílů akcionářů zkrachovalé Agrobanky připadne přes 230 milionů firmám, se kterými je spojeno jméno kontroverzního podnikatele Pavla Tykače. S Tykačem bývá spojována společnost Motoinvest, která banku rok před uvalením nucené správy získala.

Agrobanka vznikla v červenci roku 1990, stala se první nestátní bankou. V roce 1995 ji složitými finančními operacemi ovládla investiční skupina Motoinvest kolem podnikatele Tykače. O rok později se Agrobanka ocitla v nucené správě, a to kvůli nedostatku likvidity, které způsobily nesplácené úvěry i Motoinvest dravými finančními operacemi například vůči velkým bankám. Ty pak Agrobanku odstřihly od úvěrových linek.

O dva roky později Česká národní banka nechala zdravou část Agrobanky i se státními zárukami odkoupit z nucené správy za půlmiliardu korun od amerického koncernu GE, přičemž klienti Agrobanky přešli pod nově zakládanou GE Capital Bank.

Loni v červenci GE Money Bank podepsala dohodu o narovnání s akcionáři Agrobanky Praha. Akcionáři Agrobanky dostanou 800 milionů korun. Jednotliví vlastníci akcií dostanou vyplaceno 15 procent jejich nominální hodnoty. Podle uzavřené dohody budou zastaveny žaloby vedené proti GE Money Bank akcionáři Agrobanky.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web