Kyperský ministr financí rezignoval

Kypr dokončil jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách záchranného úvěru deset miliard eur (260 miliard korun). První splátku z pomoci obdrží v květnu. Ministr financí Michalis Sarris současně s přijetím úvěru oznámil svoji rezignaci. Jeho nástupcem se stal ministr práce Charris Georgiades.

 Kyperský ministr financí Sarris
2.4.2013 15:01   |  

Michalis Sarris, kyperský ministr financí dnes po uzavření jednání s mezinárodními věřiteli oznámil rezignaci. „Rozhodl jsem se tak proto, aby se usnadnilo vyšetřování hospodářské krize v zemi,“ uvedl ke své rezignaci Sarris. Během své nedávné návštěvy v Moskvě Sarris ještě hovořil o tom, že o rezignaci vůbec neuvažuje. Ministra financí k rezignaci kromě jiných opakovaně vyzývala i hlava pravoslavné církve arcibiskup Crysostomos II.

„S lítostí, jsem přijal demisi ministra financí Michalise Sarrise,“ uvedl prezident Nikos Anastasiades a v tiskové zprávě odstupujícímu ministrovi poděkoval. Kyperský konzervativní deník Fileleftheros uvedl, že novým ministrem financí má být bývalý ministr práce Charris Georgiades. Čtyřicátník Georgiades je členem konzervativní vládnoucí strany DISY a ekonom se zaměřením na mezinárodní právo. Nový ministr financí by měl složit přísahu ve středu. Georgiades je nyní ministrem práce a náměstkem ministra financí. Novou ministryní práce se stane Zita Emilianiduová, která nyní působí na ministerstvu obchodu.

Stín padá i na rodinu prezidenta

Kyperský prezident Nikos Anastasiades chce důkladně prošetřit všechna obvinění z úniku kapitálu a veškeré důvody krize Prezident již jmenoval vyšetřovací komisi složenou ze tří bývalých soudců. Ta by se měla zabývat příčinami krize, ale také únikem kapitálu ze strany investorů, kteří v polovině března údajně zneužili důvěrné informace o připravovaných tvrdých opatřeních a vyvedli stovky milionů do zahraničí. Komunistické noviny Charavgi s podezřelými transakcemi spojují i jméno syna prezidenta Anastasiadese. Společnost A. Loutsios and Sons, kde syn prezidenta pracuje jako právník, několik dní před uzavřením bank převedla z Kypru 21 milionů eur do Velké Británie. Společnost převod potvrdila, ale popřela, že by obdržela informace o chystané dani.

Kypr sice získá mezinárodní pomoc, ale na oplátku za miliardy úvěru, musí zredukovat bankovní sektor a sám si musí obstarat dalších 5,8 miliardy eur. Tyto peníze plánuje získat hlavně zabavením části bankovních vkladů nad 100 tisíc eur. Kypr získal od věřitelů čas až do roku 2018.O bankovní krizi na Kypru čtěte více:

Tonoucí se stébla chytá: skončí Kypr jako ráj kasin?

The Guardian: Deset lekcí, které Evropanům uštědřila kyperská krize

Ilona Švihlíková: Kypr jako průzkum bojem


Autor: nos

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web