Kyperský ministr odmítá informace o svém odvolání

Michalis Sarris, kyperský ministr financí, má přijít o funkci kvůli krizi kolem zdanění bankovních vkladů, které požaduje eurozóna a odmítá kyperský parlament. Podle řeckých médií nemá již důvěru prezidenta Nikose Anastasiadise. Ministr financí informace o svém odstoupení pro agenturu Reuters však popřel.

 Kyperský ministr financí Sarris
19.3.2013 17:51   |  

Kyperský prezident ministra financí viní z toho, že dostatečně nehájil kyperské zájmy na víkendovém jednání zemí eurozóny, které se rozhody podmínit finanční pomoc Kypru vybráním téměř šesti miliard eur od vkladatelů u tamních bank. Sarris také nadokázal navrhnout řešení, jak z dané situace vybruslit. Ministr však informace kyperských médií o své demisi podle agentury Reuters popřel.

Sarrise čekají jednání v Moskvě, kde má o situaci v kyperském bankovnictví jednat se svým ruským protějškem Antonem Siluanovem. Ruské firmy a občané mají v kyperských bankách uloženy miliony eur. Formálně bude Sarris odvolán anebo sám podá demisi bezprostředně po svém návratu na Kypr.

Záruka pro Rusko

Podle kyperských finančníků byl prezident Anastasiadis po návratu z Bruselu v určitém šoku a docházelo mu až postupně, jak významné požadavky eurozóna vůči Kypru vznáší. Podle Kathimerini chce prezident odvoláním Sarrise dát najevo eurozóně, že na zdaňování peněz vkladatelů nakonec nepřistoupí, a ubezpečit Rusko, že vklady jeho firem a občanů nejsou ohroženy. Sarris se prý pro Rusy už stal „červeným šátkem pro býka“.

Kyperský parlament zahájil pozdě odpoledne rozpravu o míře zdanění bankovních vkladů, jak eurozóna požaduje. Kyperská vláda na poslední chvíli provedla změny v návrhu zdanění, které by se nemělo týkat alespoň drobných střadatelů. I tak je ale málo pravděpodobné, že poslanci to podpoří.


O kyperské krizi čtěte více:

Kypr hledá průchodný návrh: zdaní možná jen vklady nad 20 tisíc eur

Zdanění vkladů Kypřanů zřejmě neschválí parlament, obává se vláda

Kypřané v šoku ze zdanění vkladů - nečekali je ani politici


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web