Kypr odvrátil bankrot. Záchranný plán těsně prošel parlamentem

Záchranný plán v hodnotě 23 miliard eur (téměř 595 miliard korun), který má bankrotující ostrov vyvést z krize uspěl. Pokud by poslanci opatření odmítli, hrozil by zemi státní bankrot. Půjčkou v hodnotě deseti miliard eur tak na projekt přispěje i eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Kypr
30.4.2013 18:56   |  

Zvednutím ruky podpořilo navržená úsporná opatření 29 zákonodárců, 27 jich bylo proti. Debata, která hlasování předcházela, byla velmi napjatá a protahovala se, nicméně se předpokládalo, že 56členný parlament nakonec plán schválí.

Vláda se původně snažila zákonodárný sbor obejít, ale nepodařilo se jí to. Proto členy parlamentu varovala, že v případě neschválení záchranného plánu by zemi hrozil ekonomický kolaps a nejspíš i odchod z eurozóny. Na zákonodárce se obrátil i kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Po schválení plánu by první peníze z půjčky Kypr mohl získat již polovině května, řekl mluvčí kyperské vlády Christos Stylianidis.

Kyperský parlament již jednou záchranný plán odmítl. V polovině března poslanci smetli ze stolu opatření, které předpokládalo bezprecedentní zdanění všech vkladů, tedy včetně těch do 100 tisíc eur, na které se v Evropské unii vztahuje povinné pojištění.

Nynější podmínky finanční pomoci od eurozóny a MMF stanoví, že Nikósie musí k desetimiliardové půjčce vlastními silami obstarat dalších 13 miliard eur. Právě tato podmínka se stala ostrým terčem kritiky politiků i veřejnosti. V rámci dohody totiž bude muset Kypr mimo jiné zabavit v domácích bankách část vkladů nad 100 tisíc eur. V zemi stále platí limit na výběry z bankomatů, každý si může vyzvednout jen 300 eur denně.


O krizi na Kypru čtěte více:

Kypr chce rozhýbat ekonomiku těžbou plynu i novými kasiny

Moskva nepomůže Rusům, kteří přijdou o peníze na Kypru

Jak dostat peníze z Kypru? Místní je zkoušejí pašovat


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web